U blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii „Płodny Polak” liczba plemników była poniżej normy przyjętej przez WHO.
Podczas akcji bezpłatnych badań nasienia zrealizowanych w lipcu i listopadzie 2016 r. przebadanych zostało 262 mężczyzn – informuje Rynek Zdrowia i pisze, że wynik poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia może niepokoić.
– Niepłodność staje się coraz powszechniejszym problemem. Wielu mężczyzn nie wie, że w przyszłości mogą mieć problemy z poczęciem dziecka, bowiem jedyną metodą na sprawdzenie stanu ich płodności jest badanie nasienia, a nadal nieliczni decydują się na profilaktyczną kontrolę swoich plemników – mówi dr Grzegorz Mrugacz, specjalista ds. leczenia niepłodności i ekspert kampanii „Płodny Polak”.
Zdrowy mężczyzna posiada od 15 do 300 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Kiedy koncentracja plemników nie osiąga minimalnej normy, oznacza to, że mężczyzna choruje na oligospermię.
Oligospermia może mieć wymiar łagodny (liczba plemników 10-15 mln/ml), umiarkowany (5-10 mln plemników/ml), jak i ciężki (liczba plemników 0-5 mln/ml). Leczenie oligospermii zależy od przyczyn jej powstania, jak i stopnia zaawansowania. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne, jak i farmakologiczne.
Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już ok. 15 proc. par, za którą w 35 proc. przypadków odpowiadają mężczyźni. Najczęstszą przyczyną niepłodności wśród płci męskiej jest zły stan nasienia. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75 pro. – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 r. do 15 mln/ml w 2010 r. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi.
Badanie nasienia – jak to wygląda?
Nasienie można oddać w placówce, w której przeprowadza się badanie lub w domu. Należy jednak pamiętać, że oddane do pojemniczka nasienie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej i dostarczone do laboratorium w ciągu ok. 30 minut. Jeśli oprócz badania nasienia robiony jest posiew, pojemniczek musi być sterylny. Czas oczekiwania na otrzymany wynik wynosi zazwyczaj ok. 2 godzin
Co pozytywnie wpływa na nasienie?
Źródło: www.rynekzdrowia,pl, www.plodnypolak.pl
Dodaj komentarz