Zaburzenia erekcji są jedną z najczęstszych powikłań cukrzycy, odczuwa je ponad połowa mężczyzn cierpiących na tę chorobę – wykazała analiza 145 badań opublikowana przez „Diabetic Medicine”. W przypadku mężczyzn chorujących na cukrzycę pojawiają się o 10-15 lat wcześniej w porównaniu do tych, którzy nie mają takich kłopotów ze zdrowiem.
Zaburzenia erekcji najczęściej występują u mężczyzn chorujących na cukrzycę typu 2 (tzw. dorosłych). Narzeka na nie aż 66,3 proc. diabetyków, dwukrotnie częściej niż tych, którzy mają cukrzycę typu 1 (ujawniającą się w dzieciństwie lub wkrótce po dorośnięciu i wymagającą stosowania insuliny). W przypadku cukrzycy typu 1 – 37,5 proc. mężczyzn ma kłopoty z erekcją – podaje PAP Nauka w Polsce.
Główny autor badań dr Damiano Pizzol z Operational Research Unit of Doctors with Africa Cuamm w Beira Mozambiku twierdzi, że zaburzenia erekcji są sygnałem alarmowym rozwoju cukrzycy, która częsta wykrywana jest dopiero w kilka lat od wystąpieniu pierwszych objawów. W Polsce trwa to na ogół od 6 do nawet 8 lat. Wielu chorych dowiaduje się, że ma cukrzycę dopiero po tym, jak doszło u nich do zawału serca lub udaru mózgu.
Zaburzenia erekcji najczęściej występują u mężczyzn po 40. roku życia, ale mogą pojawić się wczesnej, szczególnie u panów z chorobą serca lub z cukrzycą. W przypadku mężczyzn chorujących na cukrzycę pojawiają się o 10-15 lat wcześniej w porównaniu do tych, którzy nie mają tego typu problemów zdrowotnych. Co więcej, badania na populacji australijskiej wykazały, że ryzyko wystąpienia choroby serca u mężczyzn poniżej 40 roku życia rośnie aż 7-krotnie, jeśli zgłaszali wcześniejsze zaburzenia erekcji.
Badania nad rozpowszechnieniem zaburzeń erekcji są trudne, ponieważ problem ten wciąż dla wielu osób pozostaje tematem tabu. Szacuje się, że w Polsce na zaburzenia erekcji cierpi około 1,5 mln mężczyzn po 35. roku życia, z czego tylko około 15 proc. zgłasza się do lekarza z prośbą o pomoc. Na dodatek nie wszyscy, którzy rozpoczęli terapię, chcą ją kontynuować – robi to tylko 6,75 proc. pacjentów.
Obecnie szacuje się, że już w wieku 35 lat około 5 proc. mężczyzn obserwuje u siebie problemy z potencją o różnym nasileniu. U starszych częstość występowania tych zaburzeń wzrasta o około 10 proc. na dekadę, a więc u mężczyzn po 60 roku życia zaburzenia erekcji występują już u ponad 50 proc. populacji.
Cukrzycy są w dość komfortowej sytuacji, ponieważ jak żadni inni pacjenci mają świetny dostęp do informacji. Lekarze diabetolodzy – jako jedna z nielicznych specjalności medycznych – są bardzo dobrze przeszkoleni w zakresie leczenia zaburzeń seksualnych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl/sprawnypo40.pl
Dodaj komentarz