Specjaliści do zwierząt uważają, że mnożenie wieku psa przez siedem, by znaleźć jego odpowiednik w latach ludzkich, jest błędem. Przeliczenie wieku psa na wiek ludzki jest możliwe, tylko nieco trudniejsze.
Jedni uważają, że roczny pies w przeliczeniu na „nasze lata” jest siedmiolatkiem, a każdy kolejny rok to dodatkowe pięć lat. Inni, że każdy rok od początku liczymy jako siedem lat ludzkich. Okazuje się, że obie metody są dalekie od prawdy.
Psy mogą osiągnąć pełną dojrzałość płciową już w rok po urodzeniu. Ludzkie siedmiolatki nie rodzą w tym wieku dzieci. Poza tym czworonogi starzeją się szybciej niż my w ciągu pierwszych dwóch lat życia, a wolniej, gdy są stare. Na dodatek mniejsze rasy psów mają tendencję do szybszego dojrzewania płciowego niż rasy większe.
Ponieważ mniejsze rasy psów żyją statystycznie dłużej niż większe, ważne jest, aby obliczyć wiek psa według właściwej kategorii: mała (9,5 kg lub mniej), średnia (9,6-22 kg), duża (23-40 kg) lub olbrzym (ponad 41 kg) – podpowiada Gazeta Wyborcza.
W przeliczeniu na nasze lata małe i średnie psy już po skończeniu roku są nastolatkami i mają 15 lat; duże i olbrzymy – 14 lat. Mały pięcioletni pies ma 36 lat, olbrzym – 42 lata. Potem w przypadku psów dużych i olbrzymich czas przyspiesza. Ośmioletni mały pies ma 48 lat ludzkich, średni 51, duży 55, a olbrzym już 64 lata. Dziesięcioletni ma w zależności od masy ciała odpowiednio 56, 60, 66 i 70 lat.
13-letni mały pies dobija dopiero do siedemdziesiątki, podczas gdy olbrzym (o ile jeszcze żyje) przekracza właśnie setkę. 16-letni mały pies ma osiemdziesiątkę na karku.
Dodaj komentarz