Chcesz się wzbogacić? Zastanawiasz się, kiedy będziesz najbardziej zadowolony z życia? A może chcesz przebiec maraton? Naukowcy już od jakiegoś czasu próbują odpowiedzieć na pytanie, czy sukces w danej dziedzinie zależy od tego, ile mamy lat.
“Życie wyjawia nam swoje prawdy, nie bacząc na wiek” – twierdził w jednej z książek Carlos Ruiz Zafón, hiszpański pisarz. Jednak efektywność korzystania z życiowych szans już od wieku zależy. Wraz z jego upływem pewne zdolności przychodzą nam łatwiej, zaś próby przyswojenia innych stają się trudne i irytują. W czym zatem możemy osiągnąć poziom “master”, gdy dobiegamy czterdziestki lub ją przekroczyliśmy?
Pierwsza dobra wiadomość – dla miłośników sportu: według badań opublikowanych w 1998 r. przez Roya J. Shepharda z kanadyjskiej uczelni Uniwersytetu w Toronto mięśnie najsilniejsze stają się w wieku 25 lat, jednak przez następne 10-15 lat stan ten nie zmienia się w znaczny sposób. Zatem nawet do pięćdziesiątki możemy rywalizować z młodzikami.
Z maratonem jest trochę inaczej – może dlatego, że wymaga dużej wytrzymałości. Analiza stworzona przez Graydona Snidera, fizyka prowadzącego bloga o bieganiu, który w 2014 r. zestawił ze sobą dane z łącznie 50 lat, pokazują, że najbardziej odpowiednim wiekiem do przebiegnięcia maratonu jest 28. rok życia. Ale oczywiście można go przebiec i znacznie później.
A jaka jest zależność między zamożnością a wiekiem człowieka? Zgodnie z analizą przeprowadzoną w 2012 r. przez portal Pay Scale, okazuje się, że mężczyźni z najwyższych zarobków cieszą się, mając 48 lat.
Jeśli nie lubiliście matematyki w latach szkolnych, polecamy zrobienie do niej drugiego podejścia. Dlaczego? Według autorów badań z 2015 r. – Laury T. Germine i Joshui K. Hartshorna z Uniwersytetu Harvarda – największe zdolności arytmetyczne przypadają na 50. rok życia.
Istnieje jeszcze jedna, naprawdę ambitna, opcja. Jeżeli macie 40 lat, najwyższy czas na odkrycie, które poskutkuje zdobyciem Nagrody Nobla. Tego zdania są Benjamin Jones, E.J. Reedy i Bruce A. Weinberg z angielskiego Uniwersytetu Cambridge, których badania zostały opublikowane w 2014 r. Ponoć Nobla najłatwiej dostać, będąc właśnie czterdziestolatkiem.
A jak z waszą słowną sprawnością? Jeśli czasem zapominacie “języka w gębie” – nie ma się czym przejmować. Z badań opublikowanych w 2015 r. w portalu SAGE journals wynika, że jeżeli nie skończyliście jeszcze 71 lat, wszystko przed wami. Właśnie będąc w tym wieku posługujemy się największą liczbą wyrazów.
Młodzi często narzekają, że nie rozumieją kobiet. I słusznie. Jak podaje tvn24.pl, zgodnie z opracowaniem Germine i Hartshorna z 2015 r. ludzkie emocje najlepiej rozumiemy dopiero w wieku 51 lat.
Satysfakcja z życia? Ciężko podać jej definicję, jest ona wysoce subiektywna. Jednak autor niemieckich badań z 2013 r. – Hannes Schwandt z Wydziału Ekonomii Uniwersytet w Zurychu – przeprowadzonych na kilku tysiącach ludzi twierdzi, że najbardziej zadowoleni z życia jesteśmy najpierw w wieku 23, a następnie 69 lat.
Więcej: www.tvn24.pl
Dodaj komentarz