Zdaniem naukowców przedwczesne łysienie zwiększa ryzyko choroby serca o blisko pięć razy, podobnie jak przedwczesne siwienie, a np. otyłość – „tylko” cztery razy.
Mężczyzna, u którego łysienie lub siwienie wystąpiło przed czterdziestką, powinien szczególnie dbać o serce i naczynia krwionośne. To wnioski z nowych badań Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprezentowanych właśnie na kongresie kardiologicznym w Kalkucie.
Badania prowadzone były w Indiach z udziałem 790 mężczyzn poniżej 40. roku życia, którzy mimo młodego wieku mieli już rozwiniętą chorobę wieńcową, i 1270 zdrowych mężczyzn w podobnym wieku, którzy stanowili grupę kontrolną.
Naukowcy sprawdzili wcześniejszą dokumentację medyczną wszystkich uczestników testów, a następnie zbadali u nich poziom łysienia androgenowego (to powszechny męski typ wypadania włosów) oraz stopień siwienia włosów.
Jak pisze Gazeta Wyborcza, okazało się, że rzeczywiście mężczyźni z chorobą serca częściej przedwcześnie siwieją – wśród pacjentów z chorobą wieńcową stanowili 50 proc. w porównaniu z 30 proc. mężczyzn w zdrowej grupie kontrolnej. Poza tym w grupie z chorobą wieńcową częściej występowało też łysienie androgenowe – u 49 proc. mężczyzn w porównaniu z 27 proc. osób zdrowych.
Szacuje się, że do ukończenia 30 lat 25-30 proc. mężczyzn w pewnym stopniu wyłysieje – taka proporcja istnieje na całym świecie, niezależnie od rasy.
Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testestoronu – dihydrotestosteron (DHT). Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu (miniaturyzacja). Na koniec tego procesu mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika.
42 proc. badanych mężczyzn w Polsce deklaruje, że łysienie pociąga za sobą utratę nie tylko włosów, lecz także pewności siebie. Dla blisko 31 proc. problemem są już niewielkie zakola i wysokie czoło, a dla prawie 27 proc. – przerzedzające się włosy.
Z badań psychologów wynika jednak, że łysy mężczyzna jest postrzegany jako bardziej inteligentny, wpływowy, kompetentny, dobrze wykształcony i mający wysoki status społeczny.
Więcej: www.wyborcza.pl
Dodaj komentarz