Profesjonalne apteczki medyczne powoli stają się standardem. Możemy z nimi spotkać się w wielu miejscach. Część z nich wymusza Kodeks Pracy, ale w wielu przypadkach jest to zwykła ludzka troska o bezpieczeństwo. Gdzie najlepiej umieścić apteczkę pierwszej pomocy?
Kwestia apteczek pierwszej pomocy w firmach to sprawa regulowana prawnie. Została ona umocowana w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. To właśnie popularne przepisy BHP wymuszają na pracodawcy obowiązek zapewnienia na terenie zakładu pracy apteczki medycznej.
Co ciekawe, w odróżnieniu np. od Niemiec, to samo rozporządzenie nie daje jednoznacznych wytycznych co do wyposażenia takiej apteczki pierwszej pomocy. Można odnieść wrażenie, że ustawodawca zdał się na rozsądek właścicieli firm, którzy powinni dopasować ich zawartość do oceny ryzyka zawodowego na wybranym stanowisku.
Mimo ogromnych różnic w wypadkach, jakie mogą zdarzyć się na przykład na sortowni, a w firmie, która specjalizuje się w księgowości, można wyciągnąć parę elementów wspólnych. Dobrze wyposażona apteczka musi zawierać m.in. plastry, bandaże uciskowe, ustniki czy rękawiczki, które ochronią osoby udzielające pomocy od kontaktu z krwią poszkodowanego.
Jeśli można wyciągnąć wspólne cechy dla apteczek na terenie zakładów pracy, a tych, jakie znajdują się w naszych samochodach, to jest to właśnie ta norma. Pomimo tego, że w polskim prawie apteczka w samochodzie zasadniczo nie jest wymagana, zdecydowanie warto się w nią zaopatrzyć.
Poza względami czysto praktycznymi może ona odegrać dużą rolę w co najmniej dwóch scenariuszach. Po pierwsze, kiedy musimy komuś udzielić pierwszej pomocy – bo nasze prawo narzuca na każdego obywatela taki obowiązek. Po drugie, może ona pozwolić uniknąć wysokiego mandatu, gdy będziemy podróżować samochodem po Europie.
Już dziś apteczka jest obowiązkowa m.in. w Czechach, Niemczech, Austrii czy na Litwie. Do grona tych państw zaliczają się też popularne wśród rodaków kraje Europy Zachodniej, w tym Francja czy Niderlandy. Duży wybór apteczek w dobrych cenach oferuje sklep Centrum Ratownictwa – https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16, prowadzony przez praktyków udzielania pierwszej pomocy.
Gdy decyzja o zakupie już zapadnie, powinniśmy kierować się właśnie niemiecką normą DIN 13 157, która zasadniczo jest uznawana w całej Europie. Nawet jeśli dany kraj ma swoje własne przepisy wewnętrzne, to apteczka pierwszej pomocy, która spełnia ten standard, nie powinna wzbudzić wątpliwości policjantów czy pograniczników.
Bez dwóch zdań apteczka turystyczna z wyposażeniem powinna stanowić integralny element wyposażenia każdego, kto spędza czas aktywnie. Zarówno rowerzystów, jak i turystów czy biegaczy. Taki ekwipunek waży zwykle mniej niż pół kilograma, więc jego waga na pewno nie będzie mocno odczuwalna.
Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, kiedy to właśnie brak apteczki pierwszej pomocy stanowił realne zagrożenie dla zdrowia, a czasem i życia osób poszkodowanych. Wystarczy zwykły koc termiczny, aby znacznie ograniczyć ryzyko wyziębienia na przykład w górach, gdy pogoda się nagle załamała.
Z tego samego względu, a więc profilaktyki, powinniśmy zdecydować się na zakup profesjonalnej apteczki do domu. O ile niemal każdy z nas ma kilka podstawowych leków, to bandaże, plastry czy kompresy chłodzące, które świetnie sprawdzają się przy oparzeniach, to wciąż kwestia, która bywa problematyczna.
Włączenie do swojej szafki z lekami niedużej apteczki, której ceny rozpoczynają się już od około 30 złotych, to świetny pomysł, który może znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa domowników. Apteczka pierwszej pomocy pozwoli szybko zareagować, gdy nam lub naszym dzieciom przytrafi się wypadek. A o bolesną ranę czy kontuzję, naprawdę nie jest trudno.
Dodaj komentarz