Trening MMA

Trening MMA – od czego zacząć?

Opublikowano: 30 stycznia 2022

Wielu pasjonatów mieszanych sztuk walki, chciałoby spróbować swoich sił w tym prężnie rozwijającym się na całym świecie sporcie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do klubu. Jednak nie każdy ma taką możliwość z przyczyn np. logistycznych. Inni zanim pójdą na pierwszy trening chcą mieć już za sobą poczynione jakieś kroki. Oto podstawy treningu MMA, który możesz rozpocząć samemu. Pamiętaj jednak, że powinieneś to robić pod czujnym okiem doświadczonego trenera!

Zanim przystąpisz do treningu MMA

Należy rozpocząć od tego, że lekcje MMA (jak również innych sztuk walki, które miały bezpośredni wpływ na tą dyscyplinę) mogą być jedną z najbardziej satysfakcjonujących i ekscytujących przygód w twoim życiu. Pamiętaj, że jak w każdym sporcie, oprócz samego przygotowania fizycznego, nie mniej ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Liczy się tu m.in. dystans do siebie, akceptacja swojego ciała i jego ograniczeń. Pamiętaj też, że będzie bolało, i to wielopłaszczyznowo…

Odpowiedni rekonesans

Interesujesz się MMA, w związku z tym zapewne zdajesz sobie sprawę jaki ogrom pracy wkładają zawodnicy w każdą w walk. Składają się na to m.in. poprawa sprawności fizycznej, badanie stylu walki oponenta oraz układanie planu walki. Weź z tego przykład przygotowując się do rozpoczęcia treningów MMA. Rozpocznij od sprawdzenie klubów w swojej okolicy. Odwiedź te z nich, które wyglądają najkorzystniej. W większości przypadków renomowane kluby oferują bezpłatny bądź niedrogi okres próbny. Spośród nich wybierz taki, który najlepiej odpowiada twoim celom i potrzebom, czyli najlepiej przemawia do twojej osobowości.

Czy na pewno jesteś gotowy?

Jak już jesteś całkowicie przekonany o gotowości rozpoczęcia treningu MMA w klubie, musisz sprawdzić, czy jesteś gotów, aby rozpocząć treningi. Nie chodzi tu o to, że masz być od razu w formie do walki. Już rozgrzewki będą znacznie trudniejsze w porównaniu do wielu innych treningów niezwiązanych ze sztukami walki. W związku z tym pomocne będzie posiadanie pewnej podstawy w postaci siły oraz kondycji. Dzięki temu rozpoczniesz treningi w bezpieczniejszy i co także ważne bardziej zrównoważony sposób.

Pamiętaj o właściwym tempie

Co zdarza się nagminnie wśród początkujących w MMA i innych sportach walki, na samym początki można chcieć dużo więcej. To naturalna i jak najbardziej zrozumiała potrzeba – w końcu jesteś bardzo podekscytowany. Co więcej – musisz się sporo nauczyć i chcesz się tego nauczyć od razu. Ale we wszystkich sztukach walki panuje jedna wspólna zasada – opanowanie ich wymaga czasu. W przypadku narzucenia sobie zbyt szybkiego tempa, możesz ulec kontuzji. A co oczywiste, wszystko zajmie ci jeszcze więcej czasu. Na początek wskazany jest poważny treningu raz lub dwa razy w tygodniu, połączony z treningiem przekrojowym, np. bieganiem lub treningiem siłowym w dni wolne. Bardzo ważny jest też jeden dzień w tygodniu na odpoczynek. Pamiętaj, że odpowiednia progresja wymaga regeneracji i naprawy.

Sparing – ważna rzecz!

Jeśli narzucisz sobie zbyt szybkie tempo i będziesz chciał z marszu przystąpić do sparingu, może to stanowić poważne ryzyko dla bezpieczeństwa oraz poczucia własnej wartości. Jednak również zbyt długie oczekiwanie na wzięcie udziału w sparingu nie jest wskazane dla twojego postępu. Naukę nowych technik należy bowiem zastosować w ogniu walki. Bez tego cała edukacja MMA nie ma żadnego sensu – kompletnie mija się z celem. Choć nie powinieneś kierować się od razu do klatki, gdy rozpoczynasz lekcje, możesz w miarę szybko brać udział w sparingach opartych na grapplingu oraz w tzw. sparingach technicznych, czyli takich które wykonuje się w wolnym tempie, bez używania silnych ciosów. Pamiętaj jednak, aby konsultować to ze swoimi trenerami – oni będą wiedzieć najlepiej kiedy, jak i z kim przeprowadzać sparingi.

Nigdy się nie poddawaj!

Od teraz jesteś wojownikiem! Bez względu na jakim polu walczysz, musisz pamiętać o najważniejszej zasadzie każdego wojownika – nigdy nie możesz się poddawać! Wielokrotnie będziesz sfrustrowany na treningu i w czasie sparingów. Wiele razy też przegrasz. Jednak to wszystko jest częścią procesu, którą musisz przepracować. Każda porażka jest cenną nauką, więcej się nauczysz, gdy przegrasz niż gdy wygrywasz. Z każdym doświadczeniem w MMA stajesz lepszy.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...