Trening MMA

Trening MMA – jak trenować w domu?

Opublikowano: 7 listopada 2021

MMA to sport, którego uprawianie może przynieść szereg korzyści dla twojego organizmu. Wśród nich wymienić można m.in. dobrą kondycję, świetną  koordynację ruchów, a także poprawę ogólnej sprawności fizycznej. W pierwszej części naszego poradnika podpowiedzieliśmy na co zwrócić uwagę, chcąc zapisać się do klubu MMA, dziś podpowiadamy, jak trenować w domu oraz jaki sprzęt i akcesoria będę potrzebne.

Podstawy – czego nauczysz się trenując MMA?

U podstaw MMA od samego początku leżała konfrontacja pomiędzy zawodnikami  różnych dyscyplin sportu – sztuk walki. Sprowadza się to do tego, że sportowcy walczą ze sobą używając ciosów oraz technik, które są powszechnie stosowane w różnych sztukach walki, oczywiście bez używania broni. To sprawia, że zakres technik, które wchodzą w wachlarz MMA obejmuje m.in. ciosy bokserskie, kick-bokserskie, elementy taekwondo, karate, a także chwyty zapaśnicze.

Poza tym w zakres technik stosowanych w MMA wchodzą dźwignie, duszenia, czy kopnięcia. Zatem MMA to zarówno walka w stójce, jak również w parterze. Dzięki temu trenując mieszane sztuki walki zaczerpniesz wiele aspektów z różnych stylów walk, a walcząc w ringu, czy oktagonie, zawodnicy opanowują widowiskową mieszankę umiejętności. Tak więc, chcąc rozpocząć trening MMA w domu, a także w klubie, jest przed tobą mnóstwo roboty.

Trening MMA – jak wygląda, z czego się składa?

Jednak, aby osiągnąć ten bogaty repertuar umiejętności i wszechstronną sprawność, należy właściwie przeprowadzić trening i zwrócić w nim uwagę zwłaszcza na poniższe aspekty.

Jednym z najważniejszych elementów tej układanki jest trening siłowy pod MMA. Rozpoczynając trening siłowy, należy odpowiednio dobierać obciążenie do wagi swojego ciała i innych swoich uwarunkować. Dopiero z czasem przyjdą większe obciążenia i duże ciężary. Tutaj wszystko należy ustać indywidualnie, więc bardzo istotna jest współpraca z trenerem.

Kolejnym ważnym aspektem jest trening kondycyjny pod MMA. Pamiętaj, że trzeba będzie  wytrzymać długie 3 rundy. W związku z tym należy ćwiczyć wytrzymałość. Aby budować kondycję pod trening MMA można robić to różne sposoby. Jednym z nich są krótkie serie intensywnych ćwiczeń, które na krótką chwilę przerywa się, by odpocząć.

Powyższe ćwiczenia możesz wykonywać w domu, jednak pamiętaj, że są one jedynie uzupełnieniem treningu w klubie lub sekcji MMA. Wszystko musi się odbywać pod czujnym okiem trenera.

Strój, sprzęt i akcesoria na trening MMA

Bardzo ważne w treningu MMA są także odpowiedni strój, sprzęt i akcesoria. Choć w czasie walk w oktagonie zawodnicy występują zwykle bez koszulek, to w czasie treningu, lepiej ją mieć na sobie. Strój na trening MMA powinien być wykonany z materiału elastycznego, który nie absorbuje wilgoci. Taki ubiór zapewnia komfort i nie krępuje swobody ruchów.

Do szkolenia techniki ciosów, np. uderzając w worek treningowy, czy sparując, koniecznym elementem wyposażenia są rękawice. Jeśli chodzi o ten element wyposażenia, należy postawić na dwa rozwiązania. Rękawice sparingowe są cięższe i wyposażone w większą ilość piankowego wypełnienia. To zapewnia bezpieczeństwo dla przeciwnika i minimalizuje siłę ciosów. Natomiast rękawice do ćwiczenia ciosów są lżejsze. Przed założeniem rękawic, trzeba szczelnie obwiązać nadgarstki przy użyciu taśm – bandaży. Stabilizują one pozycję nadgarstka, minimalizując ryzyko kontuzji. Ponadto ich materiał wchłaniał pot z dłoni.

Kolejnym ważnym elementem ekwipunku na trening MMA są ochraniacze, zwłaszcza na szczękę. Są one absolutną podstawą. Dzięki nim unikniesz ryzyka odniesienie poważnego urazu w czasie sparingu. Przydatne będą także ochraniacze na piszczele, stopy i krocze.

To nie koniec ekwipunku, w jaki powinieneś się zaopatrzyć wybierając się na trening MMA, czy trenując w domu. Ważne są również takie akcesoria jak ręcznik, klapki oraz kosmetyki. Podczas  treningu mieszanych sztuk walki na pewno będziesz całkowicie spływać potem. W związku z tym potrzebne będzie zadbanie o higienę, prysznic będzie więc zakończeniem całego treningu.

Marek Lont

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...