MMA to sport, którego uprawianie może przynieść szereg korzyści dla twojego organizmu. Wśród nich wymienić można m.in. dobrą kondycję, świetną koordynację ruchów, a także poprawę ogólnej sprawności fizycznej. W pierwszej części naszego poradnika podpowiedzieliśmy na co zwrócić uwagę, chcąc zapisać się do klubu MMA, dziś podpowiadamy, jak trenować w domu oraz jaki sprzęt i akcesoria będę potrzebne.
U podstaw MMA od samego początku leżała konfrontacja pomiędzy zawodnikami różnych dyscyplin sportu – sztuk walki. Sprowadza się to do tego, że sportowcy walczą ze sobą używając ciosów oraz technik, które są powszechnie stosowane w różnych sztukach walki, oczywiście bez używania broni. To sprawia, że zakres technik, które wchodzą w wachlarz MMA obejmuje m.in. ciosy bokserskie, kick-bokserskie, elementy taekwondo, karate, a także chwyty zapaśnicze.
Poza tym w zakres technik stosowanych w MMA wchodzą dźwignie, duszenia, czy kopnięcia. Zatem MMA to zarówno walka w stójce, jak również w parterze. Dzięki temu trenując mieszane sztuki walki zaczerpniesz wiele aspektów z różnych stylów walk, a walcząc w ringu, czy oktagonie, zawodnicy opanowują widowiskową mieszankę umiejętności. Tak więc, chcąc rozpocząć trening MMA w domu, a także w klubie, jest przed tobą mnóstwo roboty.
Jednak, aby osiągnąć ten bogaty repertuar umiejętności i wszechstronną sprawność, należy właściwie przeprowadzić trening i zwrócić w nim uwagę zwłaszcza na poniższe aspekty.
Jednym z najważniejszych elementów tej układanki jest trening siłowy pod MMA. Rozpoczynając trening siłowy, należy odpowiednio dobierać obciążenie do wagi swojego ciała i innych swoich uwarunkować. Dopiero z czasem przyjdą większe obciążenia i duże ciężary. Tutaj wszystko należy ustać indywidualnie, więc bardzo istotna jest współpraca z trenerem.
Kolejnym ważnym aspektem jest trening kondycyjny pod MMA. Pamiętaj, że trzeba będzie wytrzymać długie 3 rundy. W związku z tym należy ćwiczyć wytrzymałość. Aby budować kondycję pod trening MMA można robić to różne sposoby. Jednym z nich są krótkie serie intensywnych ćwiczeń, które na krótką chwilę przerywa się, by odpocząć.
Powyższe ćwiczenia możesz wykonywać w domu, jednak pamiętaj, że są one jedynie uzupełnieniem treningu w klubie lub sekcji MMA. Wszystko musi się odbywać pod czujnym okiem trenera.
Bardzo ważne w treningu MMA są także odpowiedni strój, sprzęt i akcesoria. Choć w czasie walk w oktagonie zawodnicy występują zwykle bez koszulek, to w czasie treningu, lepiej ją mieć na sobie. Strój na trening MMA powinien być wykonany z materiału elastycznego, który nie absorbuje wilgoci. Taki ubiór zapewnia komfort i nie krępuje swobody ruchów.
Do szkolenia techniki ciosów, np. uderzając w worek treningowy, czy sparując, koniecznym elementem wyposażenia są rękawice. Jeśli chodzi o ten element wyposażenia, należy postawić na dwa rozwiązania. Rękawice sparingowe są cięższe i wyposażone w większą ilość piankowego wypełnienia. To zapewnia bezpieczeństwo dla przeciwnika i minimalizuje siłę ciosów. Natomiast rękawice do ćwiczenia ciosów są lżejsze. Przed założeniem rękawic, trzeba szczelnie obwiązać nadgarstki przy użyciu taśm – bandaży. Stabilizują one pozycję nadgarstka, minimalizując ryzyko kontuzji. Ponadto ich materiał wchłaniał pot z dłoni.
Kolejnym ważnym elementem ekwipunku na trening MMA są ochraniacze, zwłaszcza na szczękę. Są one absolutną podstawą. Dzięki nim unikniesz ryzyka odniesienie poważnego urazu w czasie sparingu. Przydatne będą także ochraniacze na piszczele, stopy i krocze.
To nie koniec ekwipunku, w jaki powinieneś się zaopatrzyć wybierając się na trening MMA, czy trenując w domu. Ważne są również takie akcesoria jak ręcznik, klapki oraz kosmetyki. Podczas treningu mieszanych sztuk walki na pewno będziesz całkowicie spływać potem. W związku z tym potrzebne będzie zadbanie o higienę, prysznic będzie więc zakończeniem całego treningu.
Marek Lont
Dodaj komentarz