Jazda na rowerze – zarówno w wymiarze profesjonalnym, jak i amatorskim – jest mocno uzależniona od panującej na zewnątrz pogody i choć według wielu oznacza to wyznaczanie sztywnych ram „sezonu rowerowego”, w praktyce jazda latem może być równie uciążliwa co zimą. Najbardziej logiczną alternatywą dla treningu na zewnątrz wydaje się być trenażer, do którego mocujemy swój rower tak, by móc trenować na nim w zaciszu własnego garażu czy domowej siłowni.
W sieci mnóstwo jest jednak neutralnych i negatywnych opinii na temat samych trenażerów, jak i efektywności trenowania z ich pomocą, często odrzucających trenażery jako substytut dobrego treningu. Jednak mając odpowiednie podejście i technikę wszystko jest możliwe. Podpowiadamy, jak wykorzystać pełen potencjał trenażerów i przygotować satysfakcjonujący trening bez względu na pogodę.
Trenażery rowerowe, spośród których najpopularniejszym wariantem są tzw. trenażery rolkowe, to urządzenia, dzięki którym możliwe jest „uziemienie” tradycyjnego roweru i przekształcenie go w pewnego rodzaju rower stacjonarny. Trenażery umożliwiają trening na rowerze w zaciszu własnego garażu czy mieszkania, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz, jednak zdecydowanie nie należy traktować ich na równi ze znanymi z siłowni rowerkami stacjonarnymi – efekty treningu są tu zupełnie inne, a techniki ich działania można w praktyce porównać jedynie powierzchownie. Trenażer to przede wszystkim oszczędność miejsca, ale jego najważniejszą zaletą jest bez wątpienia możliwość treningu na własnym rowerze – tym samym, którym na co dzień poruszamy się po trasach na zewnątrz. W praktyce więc na trenażerze pracują dokładnie te same partie mięśni, co podczas przejażdżki rowerowej i choć jazda wewnątrz jest tylko imitacją standardowego treningu, niektórzy sportowcy są w stanie całkowicie zastąpić treningi w terenie właśnie trenażerem i wciąż osiągać te same rezultaty na trasie podczas wyścigu.
Najtańszymi, a jednocześnie najmniejszymi i najmniej głośnymi spośród trenażerów rowerowych, są trenażery rolkowe, przypominające swoją budową hamownię w warsztatach samochodowych. Trzy obracające się rolki na stelażu pozwalają na poruszanie się po nich na rowerze w miejscu, imitując przy tym jazdę po trasie. Ze względu na brak stelaża utrzymującego rower w miejscu, trenażery rolkowe są doskonałe dla tych, którzy chcą pracować nad swoją techniką jazdy i utrzymaniem równowagi na rowerze – podczas takiego treningu nie ma mowy o nudzie czy braku zaangażowania wszystkich partii mięśni. Jedyne, co można im zarzucić to brak możliwości regulowania oporu stawianego przez urządzenie podczas jazdy, przy którym bez odpowiedniego manewrowania przerzutkami trudno mówić o wymagającym siłowo treningu. Na szczęście dziś producenci coraz częściej starają się wzbogacić nawet tradycyjne trenażery rolkowe o dodatkowe funkcje, czego najlepszym przykładem jest propozycja CycleOps – AL trenażer z oporem magnetycznym, gwarantująca zwiększone opory podczas jazdy.
Pełen stelaż utrzymujący tylne koło roweru w miejscu to właśnie budowa typowego trenażera oporowego, który dzięki specjalnym hamulcom magnetycznym stawia opór podczas jazdy i dzięki temu umożliwia pracę nad kondycją i wzmacnianiem poszczególnych partii mięśni. Tradycyjnie trenażery takie były bardzo głośne i dość monotonne, jednak współcześnie producenci oferują znacznie szerszy zakres rozwiązań urozmaicających trening w domu. Zależnie od wybranego modelu trenażera można dziś z powodzeniem imitować trudne podjazdy i dynamiczne zjazdy w warunkach domowych, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Trening tego typu daje równie dobre wyniki, co jazda na naturalnej trasie i może być dla niej doskonałą alternatywą lub ciekawym uzupełnieniem tradycyjnych treningów. Ciekawą propozycję wszechstronnego trenażera daje marka Wahoo Fitness z magnetycznym trenażerem KICKR Snap 17 odpowiednim dla niemalże każdego stylu jazdy.
Praca nad kondycją i techniką jazdy nie musi kończyć się wraz z nadejściem zimy czy upałów nie pozwalających na swobodną jazdę na zewnątrz. Dzięki trenażerom wiele osób jest dziś w stanie zbudować pełen plan treningowy w oparciu o możliwości nowoczesnych urządzeń, pracując zarówno nad budową formy, jak i techniki jazdy. Szczególnie ciekawą opcją oferowaną przez trenażery, a jednocześnie urozmaicającą jazdę wewnątrz, jest wprowadzenie treningu interwałowego, zmieniającego opory podczas jazdy w dość regularnych odstępach czasowych.
Reasumując: nikt nie może powiedzieć dziś, że sezon rowerowy trwa wyłącznie latem – jazdę możesz włączyć do treningów przez cały rok, niezależnie od aury. Wystarczy odpowiedni sprzęt i chęć pracy nad formą.
Dodaj komentarz