Badania wykonane na uniwersytetach w Kent i Granadzie wykazały, że po zażyciu tramadolu wydolność fizyczna wzrastała o ok. 5 proc. Gdy prowadzono śledztwo w sprawie Lance’a Amstronga, okazało się, że tramadol stosowany był przez kolarzy grupy zawodowej SKY jak cukierki.
Jak poinformował już na początku listopada br. “Cycling Weekly”, wnioski o poprawianiu wydolności fizycznej za pomocą leku przeciwbólowego tramadol da się wysnuć po eksperymencie, w którym wzięło udział 19 mężczyzn i 9 kobiet, o “średniej lub wysokiej” sprawności fizycznej. Badanych poproszono o wykonanie rozgrzewki oraz 20-minutowej próby czasowej, podczas której mierzono moc i tętno. Połowie na starcie podano Tramadol, pozostałym placebo.
Uzyskane liczby ujawniły, że średnia moc tych, którym podano środek przeciwbólowy była przeciętnie o 5 procent wyższa od grupy placebo – pisze serwis rowery.org.
Badania zostały przeprowadzone przy wsparciu finansowym Światowej Agencji Antydopingowej, która broni się przed wpisaniem tramadolu na listę środków dopingowych. Od kilku lat postuluje to jednak Międzynarodowa Unia Kolarska
Przypomnijmy: w śledztwie w sprawie Lance’a Amstronga okazało się, że tramadol stosowany był przez kolarzy grupy zawodowej SKY jak cukierki i sami zeznający potwierdzali natychmiastowy efekt jego działania.
Michael Barry, w wywiadzie udzielonym dziennikowi The Times, potwierdził, że w grupie Sky tramadol był w powszechnym użyciu. Kanadyjczyk reprezentował brytyjską ekipę w latach 2010-2012, kończąc w jej barwach karierę. W tym czasie sam często sięgał po oparty na morfinie preparat.
“Sam stosowałem Tramadol w Sky. Co więcej, nigdy nie widziałem, by koledzy brali ten środek na treningu, jedynie w czasie wyścigów. I to po kilka razy” – powiedział i dodał: “Oddziaływanie jest szybko zauważalne. Z jednej strony odczuwałem euforię, z drugiej trudno jest się skupić. Znika ból nóg, co pozwala lepiej jechać. Tramadol brałem podczas Tour de France, ale później, po czterech dniach, zaprzestałem. Stosowanie tej substancji pomaga przekraczać swoje ograniczenia”.
Tramadol maskuje ból i tym samym pozwala zmusić organizm do maksymalnego wysiłku fizycznego. Wpływa również na obniżenie koncentracji, dlatego też znacznie zwiększa ryzyko kraks w peletonie.
Tramadol bywa używany w celach niemedycznych. Ma niski potencjał uzależniający w przeciwieństwie do morfiny, heroiny i tym podobnych. Jako substancja psychoaktywna wywołuje senność lub pobudzenie, poprawę nastroju, czasami dysforię, oszołomienie, zaburzenia równowagi oraz różne (zależne od osoby i przyjętej dawki) reakcje psychiczne.
Źródło: www.rowery.org/www.sprawnypo40.pl
Fot.: frankieleon/Flickr.com (CC BY 2.0)
Dodaj komentarz