szympans

● Naukowcy: szympans ma mięśnie sprintera, człowiek – maratończyka

Opublikowano: 29 czerwca 2017

Dzięki odmiennej strukturze mięśni szympans jest nieco silniejszy od mężczyzny, natomiast szybko się męczy – informuje pismo “PNAS”.

Dr Matthew C. O’Neill z University of Arizona College of Medicine-Phoenix dokonał przeglądu literatury i okazało się, że siła szympansów zmierzona przy zadaniach takich jak ciągniecie ładunku czy skakanie jest 1,5 raza większa niż w przypadku człowieka.

Dr O’Neill i jego koledzy przeprowadzili bezpośrednie pomiary właściwości włókien mięśniowych pobranych od szympansów, które zostały po śmierci zamrożone.

Naukowcy nie stwierdzili fundamentalnych różnic w kurczliwości pojedynczych włókien mięśniowych pomiędzy człowiekiem a szympansem, choć włókna szympansów były dłuższe od ludzkich. Ponadto w mięśniach szympansów był dwa razy większy odsetek włókien odpowiedzialnych za szybkie i silne ruchy. Włókna te pozwalają na przykład szybko biegać, ale też szybko się męczą – informuje PAP Nauka w Polsce.

Tymczasem u człowieka dominują włókna wolniejsze, ale zdolne do długotrwałego wysiłku. Innymi słowy, szympans ma mięśnie sprintera, człowiek – maratończyka.

Szybko kurczące się włókna wydają się dominować u większości ssaków – od myszy po konie. Jedynymi znalezionymi przez autorów badań zwierzętami o mięśniach podobnych do ludzkich okazały się lori – niewielkie, powolne południowoazjatyckie ssaki naczelne o nocnym trybie życia.

W przypadku ludzi krótsze i wolniejsze włókna mięśniowe wyewoluowały prawdopodobnie w związku z pionową postawą i koniecznością przebywania dłuższych dystansów – spekulują autorzy badań. Nie jest jasne, dlaczego zmiana włókien na wolniejsze i wytrzymalsze dotyczyła zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeklinanie trening
Głośne przeklinanie sprawia, że człowiek jest silnie...