Stopy są niezwykle ważną częścią ciała, to właśnie utrzymują całą sylwetkę w pionie, są każdego dnia narażone na liczne obciążenia. Zdarza się tak, ze ulegają różnym deformacjom, co wiąże się z niemałymi problemami, a jednym z nich są haluksy. Jest to nic innego jak choroba zwyrodnieniowa, która wymaga leczenia. W przeciwnym razie będzie postępować, co niestety powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Koślawy palec boli i utrudnia poruszanie się, na szczęście jest wiele skutecznych metod leczenia tej przypadłości. Stosuje się między innymi aparat korekcyjny, nakładki, opaski, plastry, separatory, szyny, wkładki.
W przypadku wystąpienia deformacji stawu dużego palca u stóp można mówić o haluksach. Przyczyn powstawania tej choroby zwyrodnieniowej jest wiele, a jedną z nich jest noszenie obcisłego obuwia, szczególnie na wysokim obcasie. Popularnymi czynnikami są też stojący tryb życia, niska aktywność fizyczna, nadwaga, ciągłe przeciążanie stóp. Na początku pojawia się stan zapalny, potem dochodzi do odchylenia palucha o mniej więcej 30 stopni, może pojawić się też ból. Wraz z postępem choroby paluch odchyla się coraz bardziej, dolegliwości bólowe są częste. Jeżeli nie rozpocznie się leczenia, to z czasem konieczna będzie interwencja chirurgiczna, bo ból i deformacja palca uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości ze strony stóp nie ma co zwlekać, ale jak najszybciej zgłosić się z tym do lekarza ortopedy.
Specjalista doradzi, co zrobić, aby nie doszło do pogłębiania się schorzenia i uniknąć inwazyjnego leczenia operacyjnego. Niezwykle pomocne jest masowanie miejsca zmienionego chorobowo. Stosuje się też aparat na haluksy, który redukuje ból i służy jako narzędzie rehabilitacyjne. Patologiczne położenie koślawego palucha można zniwelować za pomocą wkładek do butów na haluksy. W prawidłowym ułożeniu stóp i przeciwdziałaniu deformacjom palucha pomagają peloty i nakładki na haluksy. Stosuje się też ortezy, czyli stabilizatory stawu oraz żelowe opaski na haluksy. Niezwykle pomocne są plastry na haluksy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosuje się także separatory i szyny na haluksy.
Z domowych sposobów na haluksy polecić można masowanie zmienionej chorobowo stopy olejkami eterycznymi, które dodaje się do oleju bazowego. Pomagają regularne kąpiele z solą Epson, czyli moczenie stóp przez kilkadziesiąt minut. Do kąpieli warto też dodać olejki eteryczne, przede wszystkim rozmarynowy i eukaliptusowy. Zaleca się także kurację naparami z liści laurowych. Można też nakładać na haluksy mieszankę sporządzoną z jodu i aspiryny.
Sprawdzone i skuteczne aparaty korekcyjne znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl
Dodaj komentarz