sposoby na zakwasy

● Domowe sposoby na zakwasy

Opublikowano: 20 maja 2017

Sposoby na zakwasy? W tej walce najlepiej sprawdza się regularny i systematyczny trening. Są jednak proste metody zarówno na zapobieganie zakwasom, jak i ich łagodzenie.

Jeśli dawno nie ćwiczyliśmy, lepiej zacząć od niewielkiego wysiłku i stopniowo na kolejnych treningach zwiększać obciążenie czy intensywność. Zaleca się również masaż przed treningiem lub zawodami, który pobudza ukrwienie mięśnia, zapobiegając tym samym mikrourazom.

Podstawowe zasady:
– pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu
– pij duże ilości wody mineralnej i napojów izotonicznych
– unikaj gwałtownych ruchów czy zrywów

W zapobieganiu zakwasom skuteczna okazuje sie takze odpowiednia dieta. Bezpośrednio po wysiłku zaleca się spożywanie węglowodanów. Codzienna dieta powinna być bogata w białko – budulec do odnowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Przyjmowanie witamin B1, C, E oraz minerałów (wapń, cynk, magnez, żelazo) też powinno pomóc w cierpieniach .

Na zakwasy sok z wiśni?
W 2006 r. w British Journal of Sports Medicine opublikowano badania z Uniwersytetu Stanu Vermont w Burlington, które wykazały, że sok z wiśni, wypity przed intensywnym treningiem, skutecznie łagodzi zakwasy. Osoby, które przed ćwiczeniami piły sok wiśniowy, oceniały natężenie bólu średnio na 2,4, podczas gdy osoby pijące sok jabłkowy – średnio na 3,2.

Ponadto po soku wiśniowym ból zaczynał słabnąć już w 24 godziny po ćwiczeniach, a po jabłkowym rósł przez kolejne 48 godzin. Dlatego po sok wiśniowy nie zaszkodzi sięgnąć także po treningu.

Według badaczy wiśnie posiadają swoje dobroczynne właściwości dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów – związków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

Jednak, gdy zakwasy są, co wtedy?
Jeśli nie udało zapobiec powstaniu zakwasów, istnieje kilka domowych sposobów na złagodzenie bólu:

– ciepła kąpiel z dodatkiem soli dostępnej w aptekach pomoże rozluźnić i rozgrzać mięśnie
– sauna – będzie miała podobne działanie
– prysznic z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą
– masaż po treningu, który pobudzając krążenie, poprawia odpływ żylny, regulację miejscowego stanu zapalnego i regenerację mięśni
– maści przeciwzapalne lub zimne okłady

Mikrourazów nie wolno leczyć intensywnym treningiem czy powtarzaniem ćwiczeń, które wywołały ból. Jeśli ktoś nie może wytrzymać bez ruchu, lepiej niech wtedy wybierze się na spacer czy spokojną przejażdżkę na rowerze, by się nie forsować. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, można zażyć tabletki przeciwbólowe.

Źródło: Serwis Zdrowie – PAP

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
co na zakwasy
Co na zakwasy - to bardzo często wpisywane pytanie d...
trening
Zakwasy to zwykle dobry znak - mimo że objawiają się...