Okularowe soczewki progresywne stały się hitem ostatnich lat. Ich wielka popularność przyczynia się do tego, że coraz więcej osób rozważa wybór okularów progresywnych i właśnie na ich temat poszukuje informacji. Podpowiadamy poniżej, dla kogo progresywne szkła faktycznie będą dobrym wyborem, a komu lepiej przysłużą się soczewki jednoogniskowe?
Progresywne soczewki do okularów są przede wszystkim inaczej zbudowane, a budowa ta sprawia, że szkła progresywne działają inaczej. Podczas gdy jednoogniskowe soczewki do okularów na całej swojej powierzchni mają taką samą moc i mogą korygować wadę, np. krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzmu. Soczewki progresywne stosuje się przy presbiopii, czyli fizjologicznym procesie, w którym występuje zmniejszenie możliwości widzenia w bliży Szkła w okularach progresywnych składają się z trzech stref, które odpowiadają za widzenie na różne odległości.
Dolna część soczewki pozwala widzieć wyraźnie w bliży, środkowa zapewnia dobre widzenie na średnie odległości, a patrząc przez górną strefę soczewki, uzyskujemy dobrą ostrość obrazu w dali. W ten sposób przy pomocy jednej pary okularów można czytać książkę, odpisać na sms, pracować przy monitorze, oglądać ulubiony serial i podziwiać widoki podczas wycieczki. Kierowca wyposażony w okulary progresywne dobrze widzi wskazania przyrządów umieszczonych blisko jego oczu, ale także bez przeszkód może obserwować, co się dzieje w lusterkach i na drodze w bliższej i dalszej odległości, a do tego widzi całe otoczenie dokładnie i wyraźnie. Najwyższej klasy soczewki progresywne do okularów Seiko Brilliance, zaprojektowane przez giganta w świecie optycznych technologii – Seiko, można dodatkowo personalizować, tak by maksymalnie usprawniały widzenie podczas najczęściej podejmowanych przez swojego użytkownika czynności, np. w czasie pracy przy komputerze czy prowadzenia samochodu. Co ważne, progresywne soczewki Seiko są łatwe w adaptacji i dopasowane do użytkownika.
Okulary progresywne to doskonały wybór dla osób dojrzałych, u których rozwija się prezbiopia. Typowymi objawami tej nabywanej wraz z upływem czasu wady są pogłębiające się trudności przy widzeniu obiektów znajdujących się w małej odległości od oczu, a więc np. przy czytaniu ulotki czy treści wyświetlanej na ekranie telefonu. Proces ten rozpoczyna sie zwykle po 40 roku życia i cała ogromna grupa osób w tym wieku powinna rozważyć wybór okularów z soczewkami progresywnymi, by widzieć wyraźnie i komfortowo bez konieczności sięgania co chwila po inne okulary. Młodsze osoby, które potrzebują korekcji, powinny zaś poszukiwać wsparcia dla swych oczu w różnych rodzajach szkieł jednoogniskowych. Najważniejsze jest jednak wówczas to, by wybrane jednoogniskowe soczewki okularowe dokładnie odpowiadały wartościom korekcyjnymi uwzględniały wszystkie indywidualne potrzeby użytkującego, były „szyte na miarę”. Chodzi tu nie tylko o precyzyjne korygowanie wady, ale też np. o odpowiedni dobór filtrów czy powłok uszlachetniających.
Dodaj komentarz