Popularny pogląd, że muzyka pobudza kreatywność, został zakwestionowany przez naukowców brytyjskich z University of Central Lancashire i Lancaster University oraz szwedzkich z Uniwersytetu w Gävle. Co więcej, uważają oni, że jest dokładnie odwrotnie.
Psychologowie wykorzystali trzy eksperymenty związane z zadaniami słownymi przeprowadzane w ciszy lub podczas ekspozycji na:
– muzykę z nieznanymi tekstami w obcym języku
– muzykę ze znanymi tekstami
– instrumentalną muzykę bez tekstu
Okazało się, że muzyka w tle „znacząco upośledza” zdolność ludzi do wykonania zadań wymagających kreatywności słownej. Co ciekawe, takiego negatywnego wpływu nie zaobserwowano, gdy w tle był szum typowy dla biblioteki lub było cicho.
W ramach eksperymentów badanym pokazywano trzy wyrazy (np. dress, dial, flower), a ich zadaniem było znalezienie takiego wyrazu, który tworzył ze wszystkimi inne znane słowo. W tym przypadku wyrazem takim był „sun”, a tworzone słowa to „sundress”, „sundial” i „sunflower”.
Dr Neil McLatchie z Lancaster University podkreśla, że eksperyment dał mocne dowody na obniżoną wydajność podczas odtwarzania muzyki w tle w porównaniu z ciszą/neutralnym szumem. Co więcej – jak czytamy w serwisie medicalxpress.com – muzyka zaburzyła kreatywność także wówczas, gdy poprawiała nastrój, wywoływała pozytywny nastrój, była lubiana przez uczestników.
Nie było natomiast istotnej różnicy w wykonywaniu zadań słownych między ciszą a bibliotecznym szumem.
Więcej: www.medicalxpress.com
Dodaj komentarz