Czy wczesna siwizna to oznaka szybkiej starości? Dlaczego siwiejemy?
Jeśli zaczynamy siwieć, to nie znaczy, że starzejemy się szybciej niż nasz równolatek z czarną czupryną. Siwe włosy pojawiają się, gdy mieszki włosowe wytwarzają mniej melaniny, czyli pigmentu, który nadaje włosom określony kolor. Proces ten najczęściej rozpoczyna się w trzeciej dekadzie życia, ale nie zawsze.
To, w jakim wieku włosy zaczną siwieć, w dużej mierze jest związane z pochodzeniem etnicznym. Europejczycy mają tendencję do siwienia wcześniej niż Azjaci czy Afroamerykanie. Wiąże się to także z dziedzicznością w danej rodzinie – pisze Gazeta Wyborcza.
W rzadkich przypadkach przedwczesne siwienie może być objawem choroby.
Życie każdego włosa składa się z trzech etapów. W pierwszym, trwającym od 3 do 5 lat, włos rośnie. W drugim, trwającym 2 tygodnie, odpoczywa, a w trzecim, trwającym 3–4 miesiące, stopniowo uwalnia się z mieszka i wypada. Oczywiście nasze włosy znajdują się w różnych fazach. Najczęściej 85 procent z nich jednocześnie rośnie.
O kolorze włosów (łodygi włosa) decyduje melanina. Jest to zbudowany z ziarenek pigmentu związek, który ma wpływ także na kolor naszej karnacji. Pigmenty mają różne kolory – od jasnożółtych po czarne.
Z wiekiem, kiedy melanina przestaje być produkowana, rosnący włos ma coraz mniej pigmentu. Jego końcówka jest jeszcze barwna, ale im bliżej głowy, tym bardziej jest siwy. Następny włos, który wyrośnie po nim, jest siwy na całej długości – pisze serwis fokus.tv.
Wiek, w którym zaczynamy siwieć, jest zakodowany w naszych genach. „Na własną prośbę” możemy osiwieć wcześniej, często wystawiając skórę głowy na działanie promieni słonecznych niszczących komórki wytwarzające melaninę. Zdarza się, że człowiek siwieje w ciągu paru godzin z powodu silnego stresu, na przykład ze strachu lub zmartwienia. Nagłe siwienie jest jednak nadal zagadką.
Źródło: www.wyborcza.pl/www.fokus.tv
Dodaj komentarz