samobójstwo

● Polscy mężczyźni zabijają się 6 razy częściej niż kobiety

Opublikowano: 26 września 2017

Co roku z powodu samobójstw ginie w Polsce niemal dwa razy więcej osób niż w wypadkach drogowych. Najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku. Targają się na własne życie sześć razy częściej niż kobiety.

W 2016 r. samobójstwo popełniło w Polsce 5,4 tys. osób – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. Co roku w naszym kraju zabija się średnio 18,5 osób na 100 tys. mieszkańców. Średnia dla Europy to 14,1. Większy od naszego problem mają tylko Litwa (26,1) i Białoruś (19,1). Na świecie Polska jest piętnasta. Dla porównania Węgry są na 25. miejscu, Szwedzi na 46., a Niemcy na 105. Wśród krajów UE najmniej samobójstw zdarza się w Grecji – 3,2 na 100 tys. osób, co daje jej 165. miejsce w światowym rankingu.

Na tle wielu krajów zdecydowanie wyróżnia Polskę liczba mężczyzn, którzy targają się na własne życie. Popełniają samobójstwa sześć razy częściej niż kobiety. Średnia światowa wynosi 3,5 do 1. W rankingu męskich samobójstw Polska zajmuje 12. miejsce na świecie (32,7 na 100 tys.), a pod względem samobójstw kobiet – 93. (4,9 na 100 tys.).

Jak tłumaczy Gazecie Wyborczej socjolog Katarzyna Wójcicka, w Polsce mamy bardzo mocne tradycyjne wzorce – mężczyźni, którzy nie są w stanie im sprostać, nie wytrzymują. Dodaje, że nierówność genderowa jest zła również dla nich.

W Polsce kilka lat temu powstał Ramowy Program Zapobiegania Samobójstwom. Stworzył go dr Włodzimierz Adam Brodniak z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Program miał być realizowany w latach 2012-15 w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, ale pozostał w szufladzie.

Zdaniem dr. hab. Adama Czabańskiego z Katedry Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, decydenci polityczni uciekają od tematu samobójstw, uważają go za tabu. Dodaje, że taki program pochłonąłby 100 mln zł, ale za to uratowalibyśmy co roku 500-800 ludzkich istnień i zaoszczędzilibyśmy 2 mld zł rocznie – tyle kosztują nas absencje krewnych ofiar samobójstw, ich terapia, a także leczenie osób po próbach samobójczych.

Według GUS najczęstszymi powodami, dla których Polacy popełniają samobójstwa, są: choroba psychiczna, inna choroba lub kalectwo, nieporozumienia rodzinne, zawód miłosny i utrata źródła dochodu.

Badacze uważają, że czynników, które wpływają na decyzję o samobójstwie, może być nawet kilkaset. W Polsce jednym z głównych są zaburzenia depresyjne – występowały u ponad połowy osób, które skutecznie popełniły samobójstwo.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Brunon Hołyst
W Polsce samobójstwo popełnia rocznie więcej osób, n...
antydepresanty
Po dwóch, trzech tygodniach stosowania leku przeciwd...