Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ze względu na wiek budujących ją skał nazywana jest również Jurą Krakowsko-Częstochowską, gdyż budują ją przede wszystkim jurajskie wapienie. To te białe wapienne skały porozrzucane pomiędzy Krakowem, a Częstochową, ukryte w nich jaskinie i położone na nich majestatyczne zamki sprawiają, że region ten tak chętnie odwiedzają turyści. To idealne miejsce dla turystyki rowerowej.
Najdłuższym, najpopularniejszym i według wielu także najpiękniejszym szlakiem rowerowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Nazwę swą bierze od zamków i twierdz znajdujących się w tym regionie, pomiędzy którymi prowadzi. Te położone na wapiennych wzgórzach, zbudowane ze skał wapiennych polskie twierdze nazywane są bowiem Orlimi Gniazdami. Co ciekawe szlak ten oprócz rowerowego, ma również warianty pieszy i konny. Szlak rowerowy prowadzi pomiędzy Krakowem i Częstochową i ma długość 184 km. Szlak Rowerowy Orlich Gniazd jest jednym z najstarszych szlaków turystycznych na terenie Polski.
Najciekawsze obiekty na trasie Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd to: zamek na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, ruiny Zamku w Rabsztynie, ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu wraz z grodziskiem na Górze Birów, bliźniacze Zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Olszynie koło Częstochowy oraz Klasztor Paulinów na Jasnej Górze wraz z fortyfikacjami. To idealny szlak dla miłośników historii, architektury obronnej, ale również przyrody. Aby w pełni cieszyć się jazdą i móc podziwiać poszczególne obiekty na trasie, warto poświęcić 3 – 4 dni.
Przebieg trasy: Kraków – Tenczynek – Paczółtowice – Rabsztyn – Bydlin – Podzamcze – Morsko – Podlesice – Bobolice – Mirów – Żarki – Złoty Potok – Olsztyn – Częstochowa
Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego prowadzi przez rejony Jury znajdujące się w okolicach Złotego Potoku oraz Doliny Wiercicy. Długość szlaku wynosi 72 km. Dobrze przygotowanemu turyście przejechanie go w jeden dzień nie powinno stanowić dużego wyzwania. Warto jednak poświęcić więcej czasu, aby móc zajrzeć we wszystkie interesujące miejsca. Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego to trasa dla kochających przyrodę. Najciekawsze miejsca na szlaku to Park Krajobrazowy Stawki, Złoty Potok oraz Rezerwat Parkowe.
Przebieg trasy: Częstochowa – Mstów – Park Krajobrazowy Stawki – Janów – Złoty Potok – Rezerwat Parkowe – Suliszowice – Żarki – Myszków
Pętla Niegowa – Bobolice to krótki szlak rowerowy, liczący 15 km. Największymi atrakcjami są zamki w Mirowie i Bobolicach oraz malownicze okolice. To trasa rekreacyjna, którą bez problemu pokona nawet mało wprawiony rowerzysta. Jako, że szlak stanowi pętlę, można go pokonać w obydwie strony. Pętla Niegowa – Bobolice to dobry szlak dla początkujących lub na przetarcie przed sezonem dla zaawansowanych.
Przebieg trasy: Bobolice – Mirów – Łutowiec – Moczydło – Niegowa – Bobolice
Trasa o długości 66 km, prowadząca wzdłuż Doliny Prądnika, w której znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Prądnik (Białucha) to rzeka, która swój bieg rozpoczyna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przedzierając się przez wapienne skały tworzy dolinę pełną unikatowych form skalnych, a także zjawisk krasowych – jaskiń. Najciekawsze miejsca na trasie to znajdujące się w Ojcowskim Parku Narodowym: zamek w Pieskowej Skale, ruiny zamku w Ojcowie, kaplica drewniana na wodzie, zabudowa drewniana Ojcowa, Grota Łokietka, skały Maczuga Herkulesa i Igła Deotymy. Poza obszarem OPN najciekawsze miejsca to: zabudowa miasta Skała, zamek w Korzkwi oraz rezerwat Dolina Prądnika, znajdujący się już na terenie Krakowa.
Przebieg trasy: Kraków – Pękowice – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Pieskowa Skała – Skała – Smardzowice – Maszyce – Januszowice – Zielonki – Kraków
Tekst i zdjęcia: Marek Lont
O tak – odpalenie roweru na lato to gwarant świetnej formy i dawki niezbędnego ruchu. Może podczas tych upałów nie jest to najlżejszy sport, ale zdecydowanie jeden z moich ulubionych 🙂