implanty zębowe

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Opublikowano: 27 czerwca 2022

Większość osób z pewnością marzy o zdrowych i śnieżnobiałych zębach, ponieważ piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Aby to osiągnąć, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji, używać odpowiednich past do mycia, nici dentystycznych, a także unikać substancji niszczących szkliwo. Podstawą jest również regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Jednakże często zdarza się, że mimo zachowania wszelkich zasad związanych z dbaniem o ładny uśmiech, zęby się niszczą lub wypadają. W takich sytuacjach warto skorzystać z różnego rodzaju uzupełnień protetycznych. Czym one są i co je charakteryzuje?

Protetyka stomatologiczna – co to takiego?

Protetyka stomatologiczna jest jednym z wielu działów stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy układu stomatognatycznego (tj. stawy, zęby, nerwy, jama ustna, mięśnie). Z protetyki korzysta się wtedy, gdy zęby są bardzo uszkodzone i nie ma możliwości poprawienia ich stanu lub wystąpiły ubytki, albo całkowity brak uzębienia. Ze względu na sposób utrzymania w jamie ustnej wyróżnia się dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych – uzupełnienia stałe i ruchome. Pierwszy rodzaj różni się od drugiego tym, iż pozwala na jego samodzielne wyjmowanie przez pacjenta. Stała proteza jest osadzona na zębach lub wszczepach śródkostnych – implantach.

Uzupełnienia protetyczne stałe

Do grupy uzupełnień stałych zalicza się takie protezy, które przyklejone lub przykręcane są do implantów i nie można ich samoczynnie wyjmować.

Mosty protetyczne

Most protetyczny stanowi połączenie co najmniej trzech koron osadzonych na zębach filarowych. Środkowa część ma za zadanie wypełnić dany ubytek, zatem nie jest niczym podparta – utrzymuje się w jamie ustnej za pomocą naturalnych zębów lub implantów.

Korony protetyczne

Korony wykonane są zazwyczaj z materiału kompozytowego, porcelany, stopów metali szlachetnych i nieszlachetnych. Takie rozwiązanie stosowane jest, gdy pacjent posiada bardzo zniszczone uzębienie. Warto wspomnieć, że warunkiem założenia korony jest wysokość zęba – musi wystawać ponad dziąsło 2-3 mm.

Wkłady koronowe

Ta odbudowa protetyczna jest wytwarzana z różnego rodzaju stopów metali, materiału kompozytowego i porcelany. Największą popularnością cieszą się wkłady koronowe porcelanowe ze względu na to, iż są bardzo twarde. Materiał kompozytowy ściera się w takim samym stopniu jak zęby przeciwstawne, jednak szybko ulega przebarwieniom i wygląda mniej estetycznie od wkładu porcelanowego. Wykorzystywane są tylko i wyłącznie do odbudowy ubytku korony zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Najczęściej stosuje się je w leczeniu bardzo zniszczonych zębów, leczonych kanałowo. Ta stała odbudowa protetyczna jest „zacementowana” do kanału korzeniowego zęba. Część koronowa umiejscowiona jest na zewnątrz, korzeniowa zaś znajduje się w oczyszczonych z nerwów i naczyń korzeniach zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje uzupełnień protetycznych koronowo – korzeniowych: indywidualne i standardowe. Kliknij tutaj i poznaj więcej szczegółowych informacji!

Licówki

Te cienkie uzupełnienia protetyczne są przeznaczone dla osób, które nie przebyły leczenia kanałowego, a ich uzębienie jest dość zdrowe. Licówki wykonane są zazwyczaj z dwukrzemianu litu i porcelany. Charakteryzują się tym, iż poprawiają kolor i kształt zębów, nie uszkadzają struktury zęba, ponieważ zakładane są tylko w obrębie szkliwa.

Implanty jako uzupełnienia stałe

W protetyce stomatologicznej implanty cieszą się dużą popularnością ze względu na to, iż to właśnie one najlepiej imitują naturalne zęby. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do leczenia implantoprotetycznego koniecznie zadbać o stan jamy ustnej, tj. wyleczyć wszelkie stany zapalne uzębienia i dziąseł, pozbyć się próchnicy itp.

Implanty zastępują korzenie brakujących zębów, wykonane z tytanu mają kształt ściętego stożka lub walca. Sztuczny zamiennik można wstawić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ząb zostanie w całości usunięty. Aby długo cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, należy dbać o uzupełnienia i regularnie odwiedzać gabinet stomatologa. Wiele osób twierdzi, że zamienniki pełniące funkcję imitacji zębów nie wymagają dokładnej pielęgnacji – nic bardziej mylnego. Fundamentem zdrowego uzębienia jest zawsze wysoka jakość codziennych zabiegów higienicznych, tj. szczotkowanie, używanie odpowiednich preparatów, nitkowanie etc.

implanty zębowe

Uzupełnienia ruchome

Główną cechą ruchomych uzupełnień protetycznych jest fakt, iż pacjent może sam je wprowadzać i wyjmować z jamy ustnej.

Protezy szkieletowe

Opierają się na zębach, nie na śluzówce, co wpływa na komfort użytkowania. Ten rodzaj uzupełnień jest bardzo dobrze tolerowanych przez pacjentów, a przeżuwanie posiłków wydaje się identyczne, jak w przypadku posiadania zębów naturalnych. Proteza szkieletowa w dużej części składa się z metalu i ma delikatną budowę.

Protezy akrylowe

Jak sama nazwa wskazuje – ten rodzaj uzupełnień ruchomych wytwarzany jest z akrylu. Jego zadaniem jest uzupełnienie brakującej tkanki jamy ustnej. Proteza akrylowa może zastąpić zarówno jednego zęba, jak i całe uzębienie. Warto zaznaczyć, że w przeważającej części spoczywa na błonie śluzowej i może się przemieszczać, co jest dużą wadą.

Protezy overdenture

Pod tą nazwą kryje się proteza, która częściowo opiera się na implantach lub korzeniach zębów, dzięki temu obciążenia zgryzowe przenoszone są właśnie na nie, a na błonę śluzową tylko w bardzo małym stopniu.

Uzupełnienia kombinowane

Połączeniem stałych i ruchomych uzupełnień protetycznych są uzupełnienia kombinowane, których elementami retencyjnymi zazwyczaj są zatrzaski, zasuwki lub teleskopy. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim stosowane w przypadkach, gdy pacjent nie chce lub nie może posiadać implantów ani mostków.

Najczęściej w takim przypadku stosowane są uzupełnienia kombinowane, składające się z protezy szkieletowej oraz zespolonych koron porcelanowych. Zatrzaski podtrzymują protezę, a frezowania wpływają na komfortowe użytkowanie.

zdrowy uśmiech

Podsumowanie

Protetyka stomatologiczna stale się rozwija, dzięki temu osoby niezadowolone z wyglądu swojego uśmiechu mają coraz to więcej możliwości na wybranie odpowiednich uzupełnień protetycznych. Szeroki wybór protez nie tylko wpływa na estetyczny wygląd jamy ustnej, lecz również pozwala uzyskać pełną sprawność w spożywaniu posiłków. Warto pamiętać, że zdrowe uzębienie to gwarancja młodego wyglądu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...