Berberyna to alkaloid, który naturalnie występuje w niektórych roślinach, a najpopularniejszym jej źródłem jest berberys. Można spotkać go jako krzew ozdobny w ogrodach, ale rośnie także jako dzika roślina. Berberys skrywa w sobie niezwykłą substancję, berberynę, która wykazuje wiele wartościowych właściwości podczas leczenia licznych schorzeń. Można ją spotkać również w formie suplementu, cieszącego się popularnością nie tylko w kręgu osób chorych, ale również wśród sportowców i osób chcących zadbać o swoją sylwetkę. Jakie są zalety wprowadzenia berberyny do swojej codziennej diety? Wyjaśniamy najważniejsze korzyści.
Współcześnie na cukrzycę cierpią nie tylko osoby starsze, ale również młodzi ludzie. Według badań berberyna okazuje się niezwykle skuteczna w procesie leczenia cukrzycy typu 2. To choroba metaboliczna, która objawia się odpornością tkanek na działanie insuliny. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia wielu narządów i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Według badań, berberyna jest w stanie znacząco obniżyć poziom cukru we krwi u chorujących na cukrzycę typu 2. Wielu lekarzy porównuje jej działanie do metforminy – czyli popularnego leku stosowanego w procesie leczenia choroby.
Berberyna działa poprzez zredukowanie produkcji cukru w wątrobie, zwiększa liczbę potrzebnych bakterii w naszych jelitach czy spowalnia rozkład węglowodanów. Wiele osób, zmagających się z cukrzycą, boryka się również z chorobami wątroby, co wiąże się z brakiem możliwości stosowania popularnych leków farmaceutycznych. Wyniki wieloletnich badań naukowców udowodniły, że berberyna nie tylko nie jest toksyczna dla wątroby, a wręcz przeciwnie – ma ona szczególnie pozytywny wpływ na stan tego narządu i jego pracę. Dlatego cukrzycy coraz częściej sięgają po berberynę.
Jako substancja pochodzenia naturalnego, berberyna uznawana jest za bezpieczną do suplementacji, jednak nie zaleca się przyjmowanie jej przez dzieci, kobiety w ciąży czy w czasie laktacji. Wynika to z faktu, iż może wykazywać działanie wczesnoporonne. Jej niska wchłanialność wiąże się z dość dużymi zalecanymi dawkami spożycia tego suplementu. Oczywiście, jak każdy suplement diety, w zbyt dużych ilościach może powodować szereg działań niepożądanych, tj. biegunka, ból podbrzusza, wzdęcia, nadmierne gazy czy zaparcia.
Istnieje również przypuszczenie, że jej długotrwałe zażywanie może doprowadzić do gromadzenia się tego składnika w wątrobie lub mięśniu sercowym. Berberyna powoduje wzmożone uwalnianie bilirubiny, co może prowadzić do żółtaczki czy kamicy żółciowej. Warto więc przed jej zakupem dobrze zapoznać się z wszystkimi właściwościami oraz zaleceniami, a następnie postawić na produkt z czystym, sprawdzonym składem.
https://auraherbals.pl/produkty/berberyna-500-mg-berberis-aristata-kapsulki-60-szt/
Dodaj komentarz