Problemy z potencją są wśród mężczyzn coraz częstszym zjawiskiem. Mogą wynikać one z niewłaściwego trybu życia lub spadającego poziomem testosteronu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poprawę jakości życia seksualnego.
Potencją nazywamy zdolność człowieka do rozpoczęcia, utrzymania i doprowadzenia do końca stosunku płciowego. Problemy z potencją mogą więc występować podczas różnych etapów stosunku. Brak erekcji lub szybko słabnąca erekcja to problemy, które z wiekiem prędzej czy później pojawiają się u zdecydowanej większości mężczyzn.
Gdy mężczyzna starzeje się, jego jądra odnotowują spadek wydolności odpowiedzialnej za produkcję testosteronu. Wówczas nie tylko ciężej jest uzyskać oraz utrzymać erekcję, ale również możemy odnotować zmiany podczas obserwacji męskich cech płciowych. Często zwiększa się masa mięśniowa, włosów na głowie ubywa, zmianie ulega również głos. Spadek testosteronu może mieć naprawdę wiele różnych skutków.
Eksperci uważają, że w przypadku starzenia się organizmu wiele zależy od naszych predyspozycji genetycznych, trybu naszego życia, diety czy aktywności fizycznej. Dodatkowo dużą rolę mogą odegrać nasze nałogi. Odstawienie używek może okazać się dobrym pomysłem na poprawę swojego stanu zdrowia, ale również szeroko pojętej kondycji seksualnej.
Jeżeli jesteś nałogowym palaczem, powinieneś poważnie rozważyć rezygnację z papierosów. Oprócz chorób pokroju miażdżycy, palenie wymiernie wpływa także na zaburzenia erekcji. Substancje, które zawarte są w dymie tytoniowym zmniejszają dopływ krwi do żył i tętnic.
Dość nieoczywistą przyczyną może okazać się także długotrwała jazda na rowerze. Poprzez ucisk nerwów oraz niedokrwienie okolic krocza może dojść do przejściowych zaburzeń. Być może ograniczenie rowerowych wycieczek będzie dla ciebie rozwiązaniem twojego problemu?
Przyczyn problemów z erekcją można szukać również w stosowanych lekach. Z wiekiem stosujemy ich coraz więcej, a niektóre z nich mogą mieć niepożądane przez nas skutki uboczne. Najczęściej na niesatysfakcjonującą erekcję rzutują leki: antydepresyjne, antyhistaminowe, regulujące nadciśnienie, przeciwbólowe i te stosowane w leczeniu raka prostaty. W tym wypadku zaleca się konsultację z lekarzem.
Jeśli zmiana stylu życia nie przełożyła się na poprawę erekcji, warto skorzystać z pomocy lekarza. Trafna diagnoza problemu może oszczędzić ci wielu przykrości. Być może przyczyną jest nadmierny stres, nieodpowiednia dieta lub długotrwałe przemęczenie organizmu?
Wielu lekarzy uważa, że po tabletki wzmacniające potencję powinno się sięgać w ostateczności. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustalenie przyczyny problemu i wyeliminowanie go. Dopiero w sytuacji, gdy różne metody zawiodą można rozważyć sięgnięcie po „wspomagacze”. Jednak nawet wówczas konkretny specyfik warto skonsultować z lekarzem. Niestety, w Internecie aż roi się od różnych ogłoszeń produktów, jednak często ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia.
Choć jest to problem wstydliwy, powinno się o nim otwarcie porozmawiać ze swoją partnerką. Twoja kobieta musi być świadoma sytuacji. Wówczas będzie mogła nie tylko ci pomóc, ale również nie pogorszy sytuacji poprzez swoją niewiedzę. Wielu mężczyzn obawia się samego zbliżenia. Jest to spowodowane strachem przed „niedaniem sobie rady w łóżku”. Wsparcie ze strony partnerki może pomóc twojej kondycji psychicznej, a to może przełożyć się na osiągnięcie lepszej erekcji. Warto również spróbować pozycji seksualnej „na pieska”. Oddziałuje ona na wiele zmysłów, co ułatwia skuteczne zbliżenie. W przypadku dalszych problemów pomocna może okazać się wspólna wizyta u seksuologa. Ważne jest również nie zrażanie się i nie myślenie o sobie w sposób krytyczny. Problemy z erekcją powinny przestać być tematem tabu w związku, a indywidualne, jak i partnerskie działanie w tej kwestii może przynieść oczekiwane rezultaty.
Jan Strychacz
Polecam doktora Sybirskiego z Poznania