W każdej sferze naszego życia można napotkać jakieś mity, które okazują się być nieprawdziwe. To zjawisko dotyczy również domów drewnianych. Mity na temat takich domów niestety zmniejszają ich popularność. W dzisiejszych czasach wciąż są osoby, które wierzą w mity o drewnianych domach wybierając tym samym opcję murowaną.
Istnieje kilka mitów na temat drewnianych domów, które są często błędnym przekonaniem. Ale jaki jest powód nieufności ludzi względem drewnianych konstrukcji? Może jednym z powodów jest to, że drewno jest powszechnie uważane za materiał o niskiej stabilności i trwałości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto skonfrontować najbardziej rozpowszechnione legendy o budynkach z drewna. Oto najpopularniejsze mity o domach z drewna.
Najbardziej rozpowszechnionym i błędnym przekonaniem jest to, że ludzie myślą o drewnianych domach jak o małych letnich domkach, w których nie mogą mieszkać zimą z powodu nieznośnego mrozu. Szczerze wierzą, że mogą wygodnie mieszkać w drewnianym domu tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest ciepło i często nie decydują się na ich kupowania, ponieważ uważają, że są przeznaczone tylko na ciepłe czerwcowe weekendy. Jednak domy drewniane nadają się do zamieszkania tak samo, jak budynki wykonane z innego rodzaju materiałów. Są przytulne, ciepłe i doskonale sprawdzają się, jako domki całoroczne.
Zazwyczaj argumentem, który przemawia za wybraniem domu z cegły, a nie z drewna jest niskie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W dzisiejszych czasach nawet mieszkając w domu murowanym możesz stworzyć zagrożenie pożarowe. Jeśli spojrzysz na ten problem z tej strony to owszem drewno jest łatwopalne i nie da się wyprodukować absolutnie niepalnego drewna, ale istnieją specjalne zabiegi z użyciem materiałów niepalnych, które zmniejszają jego łatwopalność.
Ludzie często pytają: jak trwała jest konstrukcja wykonana z drewna? Nowoczesne technologie pozwalają budować domy z drewna, które będą trwać przez lata. Przyglądając się prawdziwej historii i faktom w tym zakresie, odkrywamy, że nawet dziś możemy znaleźć drewniane domy, które zostały zbudowane 600 lat temu, a przy użyciu dzisiejszej technologii te granice można nawet wydłużyć. Średnio drewniany dom może służyć przez 100-200 lat.
Wszystkie materiały mają swoje mocne i słabe strony. Na wady drewna wpływa jego naturalne pochodzenie. Jednorodność jest najważniejszą cechą mającą wpływ na wytrzymałość drewna i jego aspekty termodynamiczne. Należy również pamiętać, że niezależnie od tego czy dom powstał z drewna, czy też z cegły to wymaga po prostu odpowiedniej opieki.
Niestety prawdą jest, że wiele osób widzi tylko negatywne aspekty drewnianych domów, mimo tego, że jest wiele pozytywnych czynników. Wszyscy wiemy, że domy z drewna są przyjazne dla środowiska. Mało, kto wie, że nie ma potrzeby instalowania klimatyzatora w takim domu, ponieważ w pomieszczeniu panuje naturalna wentylacja, dom „oddycha” samodzielnie. Zamiast skupiając się na negatywnych stronach warto poprosić specjalistów o udzielenie informacji na temat domów drewnianych. Dom Mistrza, który zajmuje się produkcją takich budynków jest ekspertem w swojej dziedzinie i warto się do niego zgłosić.
Dodaj komentarz