podwyższone CRP

Podwyższone CRP – czy to poważna sprawa?

Opublikowano: 12 kwietnia 2019

Poziom CRP sprawdza się za pomocą badania krwi. Celem testu jest określenie stężenia stężenia białka C-reaktywnego, czyli białka osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy, które są produkowane przez wątrobę – ich stężenie zwiększa się w przypadku infekcji. Wzrost CRP w ciągu doby może wynieść nawet 1000 proc.. Ten marker może pokazywać także zapalenie, które nie daje żadnych innych objawów.

Badanie zwykle zleca się w przypadku osób, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne), a także w przypadku:

  • tocznia rumieniowatego,
  • nowotworów, np białaczki,
  • infekcjach,
  • zapaleniu trzustki lub wątroby,
  • zawału serca,
  • odrzucenia przeszczepów.

Badanie warto wykonać także profilaktycznie, jeśli podejrzewamy, że może nam dolegać jednak z powyższych chorób. Obowiązkowo badanie powinno się wykonać także przed zabiegami chirurgicznymi.

Kiedy normy CRP są przekroczone?

Norma dla CRP wynosi pomiędzy 0,08 do 3,1 mg/l. Są jednak czynniki, które sprawiają, że może wzrosnąć do 10 mg/l w przypadku osób otyłych, palących lub cierpiących na nadciśnienie tętnicze, dlatego przyjmuje się, że wynik do 5 mg/l dla dorosłej, zdrowej osoby nie powinien budzić dużego niepokoju.

W innych przypadkach CRP do 10 mg/l może wskazywać na lekką infekcję, związanej z zakażeniem w organizmie. Wynik na poziomie około 50 mg/l wynika najczęściej z łagodnej infekcji wirusowej, zakażenia albo ciąży. W przypadków wyników do 200 mg/l mówić możemy o infekcji bakteryjnej(prątki gruźlicy, paciorkowcowe a także pasożyty). Natomiast wynik powyżej tej granicy to sygnał, że organizm zmaga się z ciężką infekcją bakteryjną (np. salmonella, helicobacter pylori), nowotworem, ostrym urazem albo oparzeniem.

Badanie CRP wykonuje się z krwi, zlecić może je lekarz albo wykonać je możemy samodzielnie. Koszt badania to ok. 10-15 złotych. Wykonamy je w praktycznie każdym punkcie pobrań Diagnostyka. Opcję warto rozważyć między innymi dlatego, że wyniki otrzymamy tego online.

Warto pamiętać, że na wynik CRP może mieć wpływ wiele czynników. Poziom tego białka mogą obniżać leki na cholesterol oraz betablokery, stosowane m. in. w chorobach serca, nadczynności tarczycy czy jaskrze. Wynik zależy też od takich czynników, jak rasa, wiek, płeć czy pora roku, dlatego warto go zawsze skonsultować z lekarzem, który ustali czy faktycznie powinniśmy się niepokoić.

Stężenie CRP a problemy ze zdrowiem

Stężenie CRP pozwala również wykryć potencjalne problemy z układem sercowo-naczyniowym. Badanie jednak musi być wykonane w okresie, w którym nie cierpimy na inne dolegliwości, które mogą zaburzyć wynik. Stężenie powyżej 3 mg/l oznacza duże zagrożenie sercowo-naczyniowe. Ostatnio prowadzone są badania, mające zbadać korelację pomiędzy podwyższonym CRP a chorobami wieńcowymi i miażdżycą. Podwyższone CRP wspólnie z innymi objawami może być sygnałem incydentów sercowych.

Jak więc widać, podwyższone CRP powinno być dla nas sygnałem, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Warto rozpocząć badania diagnostyczne albo zmienić tryb życia na bardziej zdrowy. Badanie możemy zlecić w praktycznie każdym punkcie pobrań Diagnostyka Laboratoria Medyczne w całej Polsce.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *