Jak dowodzi najnowsze badanie przeprowadzone przez dr Laurę Dodge z Beth Israel Deaconess Medical Center i Harvard Medical School w Bostonie, płodność mężczyzn, podobnie jak w przypadku kobiet, także maleje wraz z wiekiem.
Dlatego nie tylko panie, ale i panowie nie powinni czekać zbyt długo z decyzją o posiadaniu dziecka – ostrzegają lekarze.
Aby zbadać wpływ wieku mężczyzny na szanse poczęcia i urodzenia się dziecka, dr Dodge wraz z zespołem przeanalizowała dane dotyczące prawie 19 tys. cykli zapłodnienia in vitro, które miały miejsce w Bostonie w latach 2000-14.
Kobiety podzielono na cztery grupy wiekowe: poniżej 30. roku życia, 30-35 lat, 35-40 lat i osoby w wieku 40-42 lat. Mężczyźni rozdzieleni zostali na te same grupy wiekowe z dodatkową grupą – ponad 42 lata.
Badano, jaką szansę miały pary na urodziny dziecka – informuje Gazeta Wyborcza. Oczywiście, zgodnie z oczekiwaniami, kobiety w wieku 40-42 lat miały najniższe wskaźniki urodzeń, dla nich też wiek partnera nie miał znaczenia.
Gdy do zapłodnienia in vitro przystępowała kobieta w wieku poniżej 30 lat z partnerem w wieku 30-35 lat, szanse urodzenia dziecka wynosiły 73 proc. Ale jeśli partner trzydziestolatki miał od 40 do 42 lat, szanse na dziecko z takiego związku spadały do… 46 proc.! To znaczy, że dla młodszych kobiet wiek mężczyzny był już istotny.
Kiedy kobiety w wieku 35-40 lat starały się zajść w ciążę z mężczyzną w wieku 30-35 lat, szanse na urodzenie przez nie dziecka wyniosły 54 proc. Ale wzrastały aż do 70 proc., gdy mężczyzna był jeszcze młodszy – miał 30 lat.
Średnio zaś kobiety młodsze – w wieku od 30 do 35 lat – mające starszego od siebie partnera miały 64 proc. szans na doczekanie się z nim potomstwa. Szanse nieco rosły – do 70 proc., jeśli mężczyzna był w tym samym przedziale wiekowym.
Naukowcy nie są pewni, dlaczego męska płodność tak spada wraz z wiekiem. Zmniejszenie jakości plemników z pewnością odgrywa swoją rolę, ale wina może leżeć także po stronie w starzejących się komórek je produkujących. Dr Dodge planuje więcej badań, by zbadać przyczyny tego zjawiska.
Więcej: www.wyborcza.pl
Dodaj komentarz