Trening piłki nożnej pod względem zwiększonej wydolności tlenowej jest tak skuteczny jak trening interwałowy wysokiej intensywności (HIIT). Dzięki temu wpływa na obniżenie nawet o 50 proc. ryzyka zachorowania na choroby układu krwionośnego i może znacznie przedłużyć długość życia. Badania potwierdzają, że regularna gra w piłkę nożną przekłada się na pozytywne wyniki w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Z metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Niszu (Serbia) wynika, że godzinny trening piłki nożnej praktykowany dwa razy w tygodniu wiąże się przeciętnie ze wzrostem poboru tlenu o 3,51 ml/kg/min i wysokości skoku o 2,3 cm oraz zmniejszeniem masy ciała o 1,72 kg, cholesterolu LDL o 0.21 mmol/l i tętna spoczynkowego o 6 uderzeń na minutę (taki wynik porównawczy odnotowano w okresie od 3 do 6 miesięcy w odniesieniu do grupy pasywnej, grupy uprawiającej jogging o umiarkowanym stopniu intensywności i grupie poddanej treningowi siłowemu).
Nie jest niczym odkrywczym, że aktywność fizyczna jest sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, osteoporoza, i istotnym czynnikiem wydłużającym długość życia. Jak wynika z badań naukowych, rekreacyjna gra w piłkę nożną jest niezwykle korzystna dla zdrowia i ogólnej sprawności fizycznej.
Analiza sporządzona na podstawie systematycznej kontroli uczestników programu wykazuje, że amatorska, regularna gra w piłę przynosi nad wyraz pożądane efekty u osób z nadciśnieniem. Osoby te uzyskały bardzo zadowalające wyniki zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu do osób nieaktywnych.
Jednocześnie okazało się, że rekreacyjna gra w piłkę nożną ma również dobry wpływ na spadek masy ciała w przypadku nadwagi i obniżenie poziomu cholesterolu, co często idzie w parze. O ile popularne formy treningów, takie jak bieganie wytrzymałościowe lub trening interwałowy czy siłowy, mają dobry wpływ na wydolność sercowo-naczyniową, metaboliczną i mięśniowo-szkieletową, o tyle piłka nożna jest aktywnością fizyczną, której spectrum działania jest znacznie szersze. Ostatnia dekada przynosi liczne dowody na to, że rekreacyjna gra w piłkę nożną jest treningiem wielotorowym, przekładającym się na różne korzyści zdrowotne.
Dzieje się tak, ponieważ trening piłki nożnej obejmuje wiele elementów treningu siłowego, łącznie z biegami o wysokiej intensywności i innymi rodzajami aktywności, takimi jak drybling, strzały, skoki. Wystarczy 60-minutowa sesja dwa razy w tygodniu, aby znacznie poprawić kondycję, a przede wszystkim wyniki zdrowotne. Szczególnie dotyczy to mężczyzn w średnim wieku, zwłaszcza tych zmagających się ze wspomnianymi schorzeniami. Odnotowano przypadki potwierdzające pozytywny wpływ piłki nożnej na czynność serca, wydolność fizyczną, gęstość mineralną i masę kości, wydolność sercowo-oddechową.
Milanović i jego współpracownicy podjęli się metaanalizy kilkunastu badań i na tej podstawie stwierdzili, że rekreacyjna piłka nożna zapewnia dużą poprawę maksymalnego zużycia tlenu w porównaniu do treningu siłowego i kontroli osób nieaktywnych. Wykazano również znaczący wpływ piłki nożnej na maksymalne zużycie tlenu oraz tętno spoczynkowe w porównaniu z kontrolą osób pozbawionych wysiłku fizycznego.
Badania naukowe – nawet z perspektywy sceptyków – mają w sobie sporo prawdy. Warto więc pożyczyć od syna piłkę i parę razy w tygodniu pójść z kolegami na boisko. Jeśli nie dla zdrowia, to przynajmniej dla przyjemności. Wówczas poprawa zdrowia może być zaskakującym skutkiem ubocznym.
Dodaj komentarz