Organizm ludzki wyposażony jest w naturalne mechanizmy, które pozwalają na jego oczyszczanie. Są to nerki i wątroba – narządy te w naturalny sposób przyczyniają się do usuwania z organizmu resztek wraz z toksynami. Jednak obecne czasy i styl życia, w którym często dominuje długotrwały stres oraz spożywa się posiłki przetworzone i naszpikowane chemią, sprawiają, że działanie tych narządów są niewystarczające i trzeba im pomóc. Najlepiej zrobić to w sposób naturalny.
Nasze ciało jest tak mądre, że samo daje znać, kiedy potrzebuje odtrucia. Objawy takie jak zwiększona drażliwość, złe samopoczuciem brak energii, uczucie ciągłego zmęczenia, przybieranie na wadze i defekty urody w postaci szarej cery, łamliwych paznokci czy osłabionych włosów, świadczą o tym, że trzeba oczyścić organizm. Inne objawy, jak zaburzenia trawienia, czyli gazy, wzdęcia i zaparcia, wskazują na to, że pora przejść na dietę oczyszczającą.
Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić wieloma sposobami. Są to przede wszystkim mniej lub bardziej restrykcyjne diety, głodówki, czy też wypłukiwanie złogów z jelita grubego. Innym, o wiele łatwiejszym sposobem na oczyszczenie organizmu, jest zmiana sposobu odżywiania na kilka lub kilkanaście dni. Polega ogólnie na tym, że w tym czasie zamienia się niezdrowe produkty na lżejsze i dietetyczne.
Na początku trzeba zrezygnować przede wszystkim z używek takich jak kawa, papierosy, alkohol. W diecie muszą zostać wyeliminowane cukier, mąka – i wszelkie wyroby mączne – mleko i jego przetwory. Do diety trzeba wprowadzić duże ilości warzyw, owoce, kaszę jaglaną i herbatki ziołowe, a także świeżo wyciskane soki warzywne. Poleca się zwłaszcza soki z buraków, jabłek, żurawiny czy granatów.
Podstawą diety odtruwającej jest woda niegazowana, pita codziennie w ilości co najmniej 2 litrów na dzień. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, ponieważ wywołuje to uczucie zmęczenia, spowalnia także metabolizm. Pijąc duże ilości wody częściej wydala się mocz i kał, a wraz z nimi toksyny szkodliwe dla organizmu.
Trzeba również pamiętać, aby dostarczać organizmowi jak najwięcej błonnika, którego bogatym źródłem są owoce oraz warzywa. Można również wspomóc się suplementami z błonnikiem, których na rynku jest mnóstwo. Do niewątpliwych zalet błonnika należy to, że potrafi on wchłaniać wodę, reguluje cykl wypróżniania i perystaltykę jelit.
W oczyszczaniu organizmu z toksyn pomoże na pewno sok z aloesu. Reguluje on pracę całego układu pokarmowego i pochłania toksyny, pomagając w ich usuwaniu z organizmu. Zielona herbata wspomaga oczyszczanie poprzez to, że neutralizując wolne rodniki tlenowe oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, wspomaga trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczu.
Najpopularniejszą dietą jest dieta sokowa, która polega na tym, że przez dwa tygodnie je się bardzo lekkie posiłki i wypija około litra soków świeżo wyciśniętych warzywnych. Dieta jabłkowa to jedzenie przez dwa dni samych jabłek. Zawarte w nich pektyny oczyszczają układ pokarmowy z resztę. Do tej diety trzeba dołączyć sok jabłkowy i herbatę jabłkową.
Dieta koktajlowa, która trwa dwa tygodnie, zakłada picie przez dwa tygodnie po trzy szklanki koktajlu z kefiru i owoców. Do tego powinno się spożywać produkty zbożowe i chude mięso.
Dieta zbożowa polega na spożywaniu gotowanych ziaren pszenicy, kiełków i natki pietruszki, oraz ziaren dzikiego ryżu.
Popularnymi dietami są również głodówki, które – jeżeli nie są pod kontrolą lekarza – mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
W trakcie oczyszczania można wspomóc się dzikimi algami, kiełkami pszenicy, chlorellą czy spiruliną, albo odpowiednia suplementacja, która obniża kwasowość środowiska wewnętrznego organizmu.
Zioła również mogą wspomóc proces oczyszczania – pokrzywa, ostropest plamisty, czystek, melisa, rumianek regulują także pracę układu pokarmowego.
Kilkudniowe kuracje sokowe brzmią ok, ale trochę się ich obawiam, że będą za bardzo inwazyjne. Staram się na bieżąco zdrowo odżywiać, jednak czasem zdarzają się śmieciowe rzeczy. Zioła brzmią jak dobre rozwiązanie chwilowych problemów 🙂