o czym pamiętać wyjeżdżając na wakacje

O czym należy pamiętać, wyjeżdżając na wakacje

Opublikowano: 31 października 2021

Na tegoroczne wakacje wiele osób czekało z ogromnym wytęsknieniem. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która znacząco ograniczyła ruch turystyczny w 2020 roku. Z obawy przed zakażeniem wiele osób zrezygnowało z wyjazdów, przekładając tym samym urlop na lepsze czasy. W 2021 roku sytuacja pandemiczna jest zdecydowanie lepsza, co nie znaczy, że nie obowiązują żadne obostrzenia. O czym należy pamiętać, wybierając się w tym roku na wakacje?

Przede wszystkim koronawirus

Jak wszyscy wiedzą, pandemia koronawirusa wciąż trwa, aczkolwiek liczba infekcji i zgonów w wielu krajach znacząco spadła. Z tego względu należy zapoznać się z sytuacją, która panuje w kraju będącym celem wyjazdu. W Internecie można znaleźć specjalne serwisy, które pozwalają na monitorowanie aktualnych obostrzeń oraz innych ograniczeń w poszczególnych państwach.

Nie bez znaczenia jest certyfikat COVID-owy, zwany popularnie paszportem. Chodzi tutaj o bezpłatny dokument poświadczający zaszczepienie dwiema dawkami preparatu przeciwko COVID-19, bycie ozdrowieńcem albo posiadanie negatywnego wyniku testu. Może on mieć formę papierową lub elektroniczną (kod QR). Unijny system wejdzie w życie w dniu 1 lipca 2021 roku. Podróżni dysponujący certyfikatem nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny, samoizolacji, czy też przeprowadzeniu kolejnych testów w krajach Unii Europejskiej.

Dokumenty i ubezpieczenie – trzeba o nich zawsze pamiętać

Wybierając się na wyjazd zawsze należy mieć ze sobą podstawowe dokumenty. Chodzi tutaj przede wszystkim o dowód osobisty, paszport, jeżeli jest wymagany w danym kraju, prawo jazdy, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dokument potwierdzający prywatne ubezpieczenie. W niektórych krajach wymagana jest również zielona karta (na przykład w Albanii, Turcji, czy też na Ukrainie).

Jadąc na wakacje samochodem, warto wykupić ubezpieczenie assistance. Pozwala ono uzyskać pomoc w razie awarii pojazdu. Może ona polegać nie tylko na zorganizowaniu przez ubezpieczyciela lawety, ale również noclegu dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów.

Sprawdź samochód

Planowanie wyjazdu samochodem wiąże się z koniecznością sprawdzenia jego stanu technicznego. Kontrola powinna objąć przede wszystkim poziom oleju i płynu chłodniczego, stanu hamulców, żarówek, a także ogumienia. Wszystkie te elementy mają bowiem wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo jazdy.

Wielu kierowców obawia się o ewentualne wyposażenie samochodu, jakie jest wymagane w danym kraju. Przykładowo chodzi tutaj o kamizelkę ratunkową, apteczkę, czy też liczbę trójkątów ostrzegawczych. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać, ponieważ w takim przypadku znajduje zastosowanie art. 3 ust. 3 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku. W myśl tego przepisu wyposażenie samochodu za granicą nie musi różnić się od wymaganego wyposażenia w kraju jego zarejestrowania.

Gdzie szukać ważnych informacji?

Podstawowym źródłem informacji w obecnych czasach jest Internet. W sieci można bowiem znaleźć wiadomości dotyczące na przykład obowiązujących ograniczeń prędkości w danych krajach, czy też dopuszczalnych limitów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość korzystania z wideorejestratora. Otóż w niektórych krajach, na przykład w Austrii oraz w Szwajcarii, jest ono zabronione.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypożyczalnie wózków inwalidzkich
Wypożyczenie wózka inwalidzkiego jest doskonałą alternatywą...
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
Ubezpieczenie dla rowerów
"Gdybym mogła cofnąć czas", mówi piosenka Cher. Bolesne słow...
Słowacja samochodem
Słowacja to kraj, który jest...
Zawroty głowy
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...