Na tegoroczne wakacje wiele osób czekało z ogromnym wytęsknieniem. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która znacząco ograniczyła ruch turystyczny w 2020 roku. Z obawy przed zakażeniem wiele osób zrezygnowało z wyjazdów, przekładając tym samym urlop na lepsze czasy. W 2021 roku sytuacja pandemiczna jest zdecydowanie lepsza, co nie znaczy, że nie obowiązują żadne obostrzenia. O czym należy pamiętać, wybierając się w tym roku na wakacje?
Jak wszyscy wiedzą, pandemia koronawirusa wciąż trwa, aczkolwiek liczba infekcji i zgonów w wielu krajach znacząco spadła. Z tego względu należy zapoznać się z sytuacją, która panuje w kraju będącym celem wyjazdu. W Internecie można znaleźć specjalne serwisy, które pozwalają na monitorowanie aktualnych obostrzeń oraz innych ograniczeń w poszczególnych państwach.
Nie bez znaczenia jest certyfikat COVID-owy, zwany popularnie paszportem. Chodzi tutaj o bezpłatny dokument poświadczający zaszczepienie dwiema dawkami preparatu przeciwko COVID-19, bycie ozdrowieńcem albo posiadanie negatywnego wyniku testu. Może on mieć formę papierową lub elektroniczną (kod QR). Unijny system wejdzie w życie w dniu 1 lipca 2021 roku. Podróżni dysponujący certyfikatem nie będą podlegali obowiązkowi kwarantanny, samoizolacji, czy też przeprowadzeniu kolejnych testów w krajach Unii Europejskiej.
Wybierając się na wyjazd zawsze należy mieć ze sobą podstawowe dokumenty. Chodzi tutaj przede wszystkim o dowód osobisty, paszport, jeżeli jest wymagany w danym kraju, prawo jazdy, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dokument potwierdzający prywatne ubezpieczenie. W niektórych krajach wymagana jest również zielona karta (na przykład w Albanii, Turcji, czy też na Ukrainie).
Jadąc na wakacje samochodem, warto wykupić ubezpieczenie assistance. Pozwala ono uzyskać pomoc w razie awarii pojazdu. Może ona polegać nie tylko na zorganizowaniu przez ubezpieczyciela lawety, ale również noclegu dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów.
Planowanie wyjazdu samochodem wiąże się z koniecznością sprawdzenia jego stanu technicznego. Kontrola powinna objąć przede wszystkim poziom oleju i płynu chłodniczego, stanu hamulców, żarówek, a także ogumienia. Wszystkie te elementy mają bowiem wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo jazdy.
Wielu kierowców obawia się o ewentualne wyposażenie samochodu, jakie jest wymagane w danym kraju. Przykładowo chodzi tutaj o kamizelkę ratunkową, apteczkę, czy też liczbę trójkątów ostrzegawczych. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać, ponieważ w takim przypadku znajduje zastosowanie art. 3 ust. 3 Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku. W myśl tego przepisu wyposażenie samochodu za granicą nie musi różnić się od wymaganego wyposażenia w kraju jego zarejestrowania.
Podstawowym źródłem informacji w obecnych czasach jest Internet. W sieci można bowiem znaleźć wiadomości dotyczące na przykład obowiązujących ograniczeń prędkości w danych krajach, czy też dopuszczalnych limitów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość korzystania z wideorejestratora. Otóż w niektórych krajach, na przykład w Austrii oraz w Szwajcarii, jest ono zabronione.
Dodaj komentarz