nieinwazyjne badania kardiologiczne

Choroby serca: nieinwazyjne badania kardiologiczne

Opublikowano: 16 listopada 2018

Choroby serca są poważnym problemem zdrowotnym, który stwarza duże ryzyko dla życia ludzi w różnym wieku.

Niezbyt zdrowy styl życia i żywienia sprawia, że choroby sercowo-naczyniowe pojawiają się u coraz młodszych osób. Warto pamiętać o systematycznych badaniach kardiologicznych, dzięki którym można zapobiec niektórym schorzeniom albo jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Jedną z podstaw diagnostyki chorób serca stanowią nieinwazyjne badania kardiologiczne. To m.in. echokardiografia, elektrokardiografia czy badanie dopplerowskie.

Diagnostyka bez bólu

Każda ingerencja w strukturę ciała człowieka niesie określone ryzyko powikłań. Dlatego w wielu przypadkach stosuje się metody nieinwazyjne. To zdecydowanie bezpieczna i szybka możliwość zbadania, w jakim stanie znajduje się serce i cały układ naczyniowy. Diagnostyka tego typu okazuje się też mniej kosztowna. Umożliwia dokładne rozpoznanie oraz monitorowanie postępów leczenia u pacjentów cierpiących z powodu chorób serca.

Z punktu widzenia pacjenta znaczenie ma również fakt, że kardiologia nieinwazyjna jest całkowicie bezbolesna.

Nieinwazyjne badania kardiologiczne

W kardiologii wyraźnie widać, jak standardem stają się nowoczesne metody diagnostyki. Regularne badania mogą zapobiec zmianom w układzie sercowo-naczyniowym i po prostu przedłużyć życie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju.

  • RTG
    Badanie radiologiczne klatki piersiowej jest standardowym badaniem okresowy. Służy do oceny wielkości serca i aorty, a także rozeznania w ogólnym stanie układu sercowo-naczyniowego. Nowoczesne aparaty RTG umożliwiają bardziej precyzyjne obrazowanie i są także bezpieczniejsze dla pacjentów. Mogą mieć charakter analogowy lub cyfrowy.
  • EKG
    Badanie elektrokardiograficzne umożliwia dokładną obserwację struktur i pracy serca. Obejmuje kwestie niedokrwienia i niedotlenienia serca, ale również poznanie rodzaju ewentualnych procesów zapalnych bądź innych przyczyn odpowiedzialnych za uszkodzenie mięśnia sercowego. Bardzo ważnym elementem jest również wykrywanie zaburzeń w rytmie serca, a służy temu EKG spoczynkowe oraz Holter EKG. Z kolei dzięki EKG wysiłkowemu można monitorować zmiany w elektrycznych czynnościach serca w trakcie zwiększającego się wysiłku aerobowego np. na rowerze stacjonarnym lub bieżni.
  • Echokardiografia, czyli echo serca
    W tym przypadku wykorzystuje się zjawisko echa ultradźwięków. Samo badanie wykonuje się za pomocą aparatu USG. Echo serca pomaga skontrolować poszczególne części serca. Określa przede wszystkim wielkość przedsionków i komór sercowych, czy też poziom szczelności przegród. Jednocześnie umożliwia ocenę budowy i działania zastawek oraz diagnozowanie ewentualnej wady serca.
  • Badanie dopplerowskie
    Nowoczesne badanie ultrasonograficzne wykorzystujące tzw. efekt Dopplera. Służy do wczesnego wykrywania nawet najdrobniejszych problemów z przepływem krwi przez naczynia wieńcowe. Ma to ogromne znaczenie w profilaktyce udaru mózgu czy zawału serca.
  • Rezonans magnetyczny serca (MRI)
    Idealnie sprawdza się w ocenie ryzyka zawału serca, ponieważ pozwala dostrzec wszelkie nieprawidłowości w strukturach wewnątrzsercowych i okołosercowych.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
nadciśnienie tętnicze
Normą w zakresie ciśnienia krwi jest 120/80 mm Hg. Taki pomi...
schorzenia kardiologiczne
Kardiologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się schorze...
rywalizacja
Rywalizacja może być dobrym czynnikiem motywującym,...
trening siłowy
Nowe badanie zespołu dr. Mai P. Smith z St. George's...
maraton
Przed wzięciem udziału w maratonie warto się udać do...