nadciśnienie

To najgroźniejszy pojedynczy czynnik ryzyka zgonu. 5 mln Polaków nie wie, że ich dotyka

Opublikowano: 20 maja 2018

Na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi co najmniej 10,5 mln Polaków, ale zdaje sobie z tego sprawę mniej niż połowa z nich – alarmują eksperci.  Tymczasem z powodu nadciśnienia co roku umiera 10 mln ludzi na świecie.

Na całym świecie na nadciśnienie tętnicze krwi choruje już 1,2 mld osób. To o połowę więcej niż w 1975 r., kiedy cierpiało z tego powodu 594 mln ludzi – wynika z raportu opublikowanego przez pismo „Lancet”.

Prof. Jacek Jóźwiak z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego podkreśla, że wciąż zwiększa się liczba osób ze zbyt dużym ciśnieniem tętniczym, a najbardziej niepokojące jest to, że prawie połowa z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Skutkiem tego jest przedwczesna utrata zdrowia i zagrożenie życia, ponieważ nadciśnienie jest najsilniejszym pojedynczym czynnikiem całkowitego ryzyka zgonów oraz wystąpienia wielu chorób, w tym zawałów serca, udarów mózgu i chorób nerek – podkreśla specjalista. Dodaje, że z powodu nadciśnienia co roku umiera 10 mln ludzi na świecie.

Według badania NATPOL 2011 w Polsce zbyt wysokie ciśnienie tętnicze miało 9,5 mln osób w wieku 18-79 lat, z kolei z badania POLSENIOR wynika, że choruje z tego powodu około 1 mln Polaków od 80. roku życia. W sumie nadciśnienie występuje w naszym kraju u co najmniej 10,5 mln osób.

Nadciśnienie tętnicze krwi jest najgroźniejszym czynnikiem ryzyka – przekonuje dr Mirosław Mastej z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Według specjalisty przyczynia się ono do 27,4 proc. zgonów, dopiero na drugim miejscu jest niezdrowa dieta (24,8 proc.), zbyt duży poziom cholesterolu (15,1 proc.), nadwaga i otyłość (7,8 proc.) oraz palenie tytoniu (6,1 proc.).

Kiedy ktoś pali papierosy, to robi to z własnej woli i na ogół jest świadomy ryzyka, jakie w związku z tym ponowi. W gorszej sytuacji są ludzie, którzy nie wiedzą, że mają nadciśnienie. Tracą oni zdrowie, nie zdając sobie z tego sprawy, bo zbyt duże ciśnienie krwi na ogół nie wywołuje poważniejszych dolegliwości; jest jak cichy zabójca – tłumaczy dr Mastej.

Eksperci przekonują, że ciśnienie należy mierzyć regularnie, co najmniej raz w roku, a najlepiej przynajmniej raz w miesiącu. – Wartości optymalnego ciśnienia tętniczego krwi to 120/80 mmHg (skurczowe i rozkurczowe), o nadciśnieniu mówimy, kiedy sięga lub przekracza ono 140/90 mmHg – wyjaśnia prof. Maciej Banach z Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Specjalista dodaje, że zbyt wysokie ciśnienie można skutecznie leczyć. – Jest duży wybór pięciu grup leków o potwierdzonej skuteczności, które można dopasować do każdego pacjenta – podkreśla. Wyjaśnia, że dostępne są również tzw. polipigułki zawierające kilka różnych leków w jednej tabletce.

Leczenie jest konieczne, bo kiedy ciśnienie krwi jest wysokie, naczynia krwionośne oraz organy – takie jak serce, nerki czy mózg – są stale poddawane zwiększonemu ciśnieniu, co mocno je obciąża prowadząc do rozwoju chorób układu krążenia czy udaru – wyjaśnia dr Mastej.

Specjaliści przyznają, że poza przyjmowaniem leków, należy też zmienić styl życia. – Osoby z nadciśnieniem mogą uprawiać sport, jednak jeśli wcześniej nie ćwiczyli, powinni stopniowo wprowadzać wysiłek fizyczny dostosowany do ich indywidualnych możliwości – radzi prof. Banach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
piłka nożna nadciśnienie
Trening piłki nożnej pod względem zwiększonej wydoln...
sól ciśnienie
Prawidłowa dieta nie wystarczy, żeby uniknąć nadciśn...
sauna
Częste wizyty w saunie, 4 - 7 razy w tygodniu, o bli...
dieta dla mężczyzn
Według badaczy z Harvard T.H. Chan School of Public...
Mała wydolność fizyczna stanowi większe ryzyko zgonu...