Choroby układu krążenia to schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył. Największym zagrożeniem jest choroba nadciśnieniowa, niedokrwienna choroba serca i choroby naczyń mózgowych. Schorzenia te często prowadzą do incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, przez co stanowią najczęstszą przyczynę zgonów nie tylko w województwie pomorskim (ponad 41%) jak i w całej Polsce (ponad 45%). Według prognoz w 2025 roku liczba pacjentów chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych wzrośnie do 426 tysięcy.
Szacuje się, że kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20-25%, a także liczbę nagłych zgonów w czasie pierwszego roku po przebytym zawale mięśnia sercowego o około 35%.
Problemem tym postanowił się zająć COPERNICUS Podmiot Leczniczy, który rozpoczął bezpłatny program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej w województwie pomorskim.
Głównym celem kampanii pod hasłem „Na układy są rady” jest zmniejszenie niekorzystnych skutków chorób układu krążenia oraz prewencja incydentów kardiologicznych. Program przewiduje działania mające na celu zapewnienie i dostęp do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych. Dla każdej z zakwalifikowanych do programu osób utworzony zostanie indywidualny plan rehabilitacji prowadzony przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. Działania w ramach kompleksowej rehabilitacji kardiologicznych obejmują m.in.: konsultacje lekarza kardiologa, badania diagnostyczne, warsztaty edukacyjne, sesje aktywności fizycznej, indywidualne konsultacje z psychologiem czy dietetykiem.
Program dedykowany jest mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku aktywności zawodowej (mężczyźni: 18-64 r.ż. oraz kobiety: 18-59 r.ż.), którzy mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszli incydent kardiologiczny. Programem objętych zostanie 9500 aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego, w tym: 7700 osób ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia oraz 1800 osób po incydencie kardiologicznym. W 2021 roku grupa ta poszerzona została o 1242 pacjentów, którzy dodatkowo przebyli COVID-19.
Program kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej jest częścią projektu pn. „Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Strona internetowa: www.radynauklady.pl
Facebook: @radynauklady
Dodaj komentarz