bieganie po górach

Na co zwrócić uwagę podczas biegania po górach?

Opublikowano: 28 sierpnia 2020

Jeśli biegasz regularnie to już to wiesz, jeśli natomiast dopiero planujesz zacząć musisz wiedzieć jedno -bieganie wciąga! Najpierw przebiegasz jeden kilometr, później udaje ci się dobić do pięciu, dziesięciu, a po jakimś czasie planujesz maraton. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego jeśli zwykłe bieganie już nie dostarcza Ci odpowiedniej dawki satysfakcji, warto jest pomyśleć o wybraniu trasy w górach. Leśny, mniej uczęszczany szlak, bliżej natury będzie doskonałą formą wypoczynku. Czas, który przeznaczamy na taki trening jest tylko dla nas, pozbawiony stresu i napięć. Wybranie górzystego terenu będzie świetną formą obozu kondycyjnego, z dodatkiem pięknych widoków i wyzwań.

Jak się przygotować?

Musimy jednak pamiętać, że bieganie górskie znacznie różni się od takiego po płaskiej powierzchni i kluczowe jest dobre przygotowanie. Niby najważniejsze są chęci i wyjście z domu, ale w tym przypadku to nie jest takie proste. Zanim pokusimy się o trasę górską, na pewno musimy zacząć od zwykłych treningów i dobrej diety. Może być to obóz kondycyjny albo indywidualne treningi biegowe. Górzysty teren wymaga od nas większego wysiłku, dlatego warto również mieć na uwadze przeprowadzenie badań lekarskich (EKG, wytrzymałościowe, wysiłkowe). Warto wiedzieć zawczasu czy nie mamy żadnych problemów zdrowotnych. Na koniec oczywiście musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Pogoda w górach może być różna, dlatego warto przygotować się do tego wcześniej.

Sprzęt do biegania w górach

Bieganie uważane jest za tani, dostępny sport, który nie wymaga wielkiego wyposażenia. Wystarczy wstać z kanapy, założyć buty, wygodne ubranie i wyjść z domu. Jest to poniekąd prawda, jednak z czasem, gdy zaczniemy się w to bardziej angażować powinniśmy zacząć przykładać do tego większą wagę. Tyczy się to również biegania w górach. Tutaj warunki są specyficzne i musimy się do nich dostosować. Zacznijmy od butów do biegania, które muszą być dostosowane do podłoża. Śliskie zbocza, agresywny bieżnik czy nierówna powierzchnia to codzienny standard tego typu obozów kondycyjnych w górach. Jeśli chodzi o ubranie, tutaj sprawa jest nieco prostsza. Podstawowym warunkiem jest wygoda i swoboda, tak aby bieg był dla nas przyjemny. Pamiętajmy jednak, że w górach panuje bardzo zmienna pogoda, więc warto być gotowym na słońce, deszcz czy nawet śnieg.

Bieganie w górach to nie wszystko

Niezależnie od tego czy decydujemy się na indywidualne treningi biegowe w górach, czy obóz kondycyjny z Foxbootcamp musimy pomyśleć o tym na poważnie. Góry są dosyć ciężkim środowiskiem, za które nie powinniśmy się zabierać bez odpowiedniego przygotowania. Aby bieganie było bezkontuzyjne i efektywne wymaga wzmocnienia organizmu. Musimy pamiętać o treningach siłowych i wytrzymałościowych, a także odpowiedniej diecie i suplementacji. Podczas biegania w górach pracuje cały organizm, więc nie warto omijać siłowni. Im osiągniemy lepszą dynamikę, tym mniejsze prawdopodobieństwo upadków i skręceń. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Udostępnij ten post:



  • Tomek pisze:

    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad takim obozem kondycyjnym. Każde urozmaicenie treningu nie tylko wpływa na jego jakość ale przynosi potem wymierne efekty. Trzeba jednak wcześniej choć trochę się do tego przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...