Melatonina na sen jest często stosowanym suplementem diety przy zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. ze zmianą stref czasowych czy pracą zmianową. Melatonina jest substancją pomagającą regulować porę zasypiania i budzenia się. To naturalnie występujący hormon, znany jako hormon snu albo hormon ciemności.
Melatonina zwana hormonem snu może pomóc w różnego rodzaju zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania. Nieprawidłowości może powodować niedobór melatoniny w organizmie człowieka. W związku z tym odpowiednie stężenie melatoniny może pomóc:
Suplementy diety z melatoniną są łatwo dostępne, a już kilka mg melatoniny przyjmowanych regularnie ma szansę pomóc.
Warto zaznaczyć, że melatonina na sen nie należy do typowych leków nasennych. Działanie leku obserwuje się w stopniowy sposób, w trakcie regularnego przyjmowania po 1-2 tygodniach. Melatonina pomaga w szybszym zaśnięciu, często także poprawia jakość snu. Oprócz tego ma właściwości antyoksydacyjne, czyli może opóźniać proces starzenia.
Prawidłowo i regularnie przyjmowane suplementy diety z hormonem snu wpływają na jego stężenie. Poziom melatoniny jest regulowany w wyniku długotrwałego przyjmowania środka, co często pomaga w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania. Zwykle przyjmuje się 2-3 mg melatoniny po zapadnięciu zmroku, a w przypadku osób niewidomych należy przyjmować preparat regularnie w ilości 0,5-5 mg melatoniny około godziny 21-22.
Nie w każdym przypadku melatonina jest możliwa do zastosowania. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, albo też zapoznać się szczegółowo z ulotką i zachować ostrożność w przypadku:
Warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed wdrożeniem regularnego przyjmowania melatoniny skonsultować się ze swoim lekarzem.
Melatonina, podobnie jak każdy inny lek lub suplement diety może powodować działania niepożądane. Najczęściej występują niegroźne skutki uboczne takie jak:
Możliwe jest także zwiększenie liczby napadów padaczkowych w szczególności w przypadku dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Warto rozważyć możliwe korzyści i potencjalne zagrożenia, a w razie potrzeby przyjmowanie melatoniny poprzedzić konsultacją z lekarzem.
Dodaj komentarz