Chrapanie czasami nie jest jedynie dolegliwością, a również oznaką choroby. Badania wykazują, że chrapanie utrudnia życie i odpoczynek nie tylko chrapiącemu, lecz także osobie zdrowej. Skutkami tego jest częstsze zmęczenie, niewysypianie się, poranne bóle głowy lub także bezdech senny, który jest poważną dolegliwością i nie można go zlekceważyć. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat chrapania oraz bezdechu sennego.
Jest to zaburzenie oddychania, które negatywnie wpływa na jakość snu osoby chrapiącej i innych osób. Wpływa ono również na gorsze ogólne funkcjonowanie organizmu. Chrapanie wiąże się z powikłaniem, takim jak obturacyjny bezdech senny (OBS). Osoby, które chrapią, mogą zmagać się w ciągu dnia ze wzmożonym zmęczeniem, szybciej się denerwują jak również są niewyspane.
Chrapanie często doprowadza także do rozpadu związków… To nie są żarty! Badanie potwierdzają, że osoba chrapiąca bardzo utrudnia odpoczynek swojej drugiej połówce, która jest zmuszona do zmiany sypialni. To z kolei jest jeden z pierwszych stopni do rozpadu związku.
Dolegliwość ta polega na tym, że podczas snu, mięśnie, które kontrolują górne drogi oddechowe, ulegają rozluźnieniu. Ich rozluźnienie powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, co z kolei powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych.
Chrapanie jest zaobserwowane u co 10 osoby, z czego 80% to mężczyźni. Badania wykazują, że u około 60% chrapiących jest to odruch fizjologiczny, który ogólnie nie jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. U pozostałych
40% osób chrapanie może być jednak niebezpieczne.
Chrapanie u dorosłych może być spowodowane przez wiele czynników, np.:
Natomiast u dzieci często uznaje się, że chrapanie spowodowane jest przez przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała. Jako metodę leczenia uznaje się usunięcie trzeciego migdałka. Kolejną przyczyną chrapania u dzieci może być alergia, niedrożność nosa (spowodowana infekcjami lub zapaleniem zatok), wiotkość krtani (najczęściej występuje u najmłodszych dzieci, maksimum do 1 roku życia).
Badania potwierdzają zależność pomiędzy chrapaniem a przyspieszeniem tętna oraz wzrostem ciśnienia krwi podczas snu.
Chrapanie zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń w tym zaburzeń rytmu serca, ogólnych schorzeń sercowo-naczyniowych (nadciśnienia tętniczego, niedotleniania mięśnia sercowego, co może doprowadzić do zawału lub choroby wieńcowej). Badania wykazują również, że spowodowany chrapaniem bezdech senny przyczynia się do utrzymywania wysokiego poziomu glukozy we krwi, co z kolei jest jedną z przyczyn rozwoju cukrzycy typu 2.
Dolegliwości nie uznaję się za chorobę, a jedynie za objaw utrudnionego przepływu powietrza. Najbardziej niebezpieczny jest występujący bezdech senny, i zazwyczaj wykonuje się badania w celu jego potwierdzenia lub wykluczenia.
Warto wiedzieć, że szczególnie narażoną grupą osób na występowanie bezdechu sennego są mężczyźni po 40 roku życia, którzy zmagają się dodatkowo z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto otyłe kobiety po 55 roku życia zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi oraz nadciśnieniem tętniczym. Powodem chrapania mogą być również palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, niedbałość o higienę snu, alergie, spanie na wznak i inne.
Zaliczani są do niej pacjenci:
Pamiętajmy, że warto sprawdzić i upewnić się, czy chrapanie powiązane jest u nas lub u osób bliskich z bezdechem sennym. Jest to niebezpieczna dolegliwość, która niesie za sobą różne nieprzyjemne konsekwencje.
Nazywamy tak chorobę, która objawia się powtarzającymi się wielokrotnie podczas snu zatrzymaniami oddechów, lub ich spłyceniu. Bezdechy pojawiają się kilka razy w ciągu każdej godziny snu, powodując późniejsze zmęczenie, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia rytmu serca.
Za przyczynę choroby uznaje się opadanie podniebienia miękkiego wraz z języczkiem, co z kolei prowadzi do zwężenia górnych dróg oddechowych. Jeżeli nastąpi zbyt duże zwężenie górnych dróg oddechowych, może wystąpić zjawisko zatrzymania oddechu. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund.
Jeżeli osoba posiadająca bezdechy nie może przez chwile nabrać powietrza, mózg otrzymuje sygnał, że dzieje się coś złego, po czym następuje wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi. Pobudzone zostają inne mięśnie oddechowe (klatki piersiowej, przepony). Powoduje to gwałtowny wdech.
Cały proces jest podobny do efektu duszenia się, osoba mająca bezdechy zazwyczaj ich nie pamięta.
Objawy występujące w ciągu dnia:
Objawy występujące w ciągu nocy:
Nie wolno tego schorzenia pod żadnym pozorem lekceważyć, ponieważ może ono doprowadzić do:
Osoby cierpiące na OBS mają do wyboru kilka metod leczenia. Najlepiej najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który powinien wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Odpowiedni lekarz, który powinien zająć się OBS lub chrapaniem to lekarz laryngolog, lub otolaryngolog.
Po wizycie u specjalisty zostaniemy skierowani na odpowiednią kurację, lub otrzymamy zalecenia odnośnie zmian nawyków trybu życia. Za najskuteczniejszą metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się stosowanie aparatów CPAP – Sprawdź na ResMed.
Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego jest stosowane w zależności od objawów pacjenta. Oto metody leczenie OBS:
Uważa się, że stosowanie aparatów CPAP jest najskuteczniejszą metodą do walki z obturacyjnym bezdechem sennym. Aparat taki składa się z maski, rurki oraz urządzenia dozującego powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Komfort użytkowania jest wysoki i maska wraz z rurką nie przeszkadza podczas snu. Istnieje kilka rodzajów aparatów do leczenia OBS (CPAP, APAP i inne).
Działanie aparatu CPAP jest bardzo proste. Umieszcza się go przy łóżku, na twarz nakłada specjalną maskę, która jest połączona rurką z samym aparatem. Urządzenie dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem, co powoduje, że górne drogi oddechowe pozostają otwarte. Proces ten zapobiega bezdechowi sennemu. Dopóki osoba chora wdycha powietrze dostarczane przez urządzenie, jej sen nie będzie zakłócany bezdechami. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i stosuje się ją na całym świecie.
Aparat CPAP można kupić lub wypożyczyć, warto wspomnieć, że jest on częściowo refundowany przez NFZ. Refundacja wynosi 90% ceny aparatu CPAP. Ceny wahają się na różnych poziomach, ale najczęściej jest to około 2 tysiące złotych. Refundacja możliwa jest na podstawie wniosku, który wystawia lekarz specjalista po przeprowadzonej diagnostyce.
Pierwszym krokiem na badaniach jest wykluczenie u pacjentów występowania bezdechu sennego. Najczęściej wykonuje się skrócone badanie poligraficzne snu. Lekarz może zlecić również badania trójwymiarowej tomografii dróg oddechowych lub rynomanometrię, czyli badanie drożności nosa. Badania te wykonuje się w celu wykrycia miejsca zwężenia dróg oddechowych. To z kolei pozwala na poznanie przyczyny chrapania.
Jeżeli chrapanie objawia się przez wady anatomiczne, zazwyczaj stosuje się zabiegi chirurgiczne w celu ich zniwelowania. Jak się okaże, że cierpimy na bezdech senny, potrzebne będą kolejne badania. W szpitalu monitoruje się zachowania organizmu podczas snu. Wykonuje się zapis EKG oraz EEG, a także EMG oraz EOG. Sprawdzane jest również wysycenie hemoglobiny tlenem, poprzez pulsoksymetr, ruchy klatki piersiowej, ruchy brzucha i ruch powietrza przez nos i usta. Przez mikrofon rejestruje się również dźwięki, jakie wydaje chory. Po takich badaniach lekarz jest w stanie podjąć kolejne kroki.
Głównymi objawami tego, że chrapanie staje się chorobą, mogącymi dać nam do myślenia są bóle głowy, zaburzenia oddychania, problemy z koncentracją, gorsza sprawność intelektualna, a także problemy z potencją.
Na wstępie warto zaznaczyć, że chodzi o chrapanie, a nie o walkę z OBS!
Chrapanie jest dolegliwością, która nie jest prosta w wyleczeniu. Osobom zmagającym się z chrapaniem zaleca się redukcje masy ciała, rzucenie palenia czy unikanie spożywania alkoholu przed snem.
Warto również zwrócić uwagę na higienę snu, czyli na to, aby spać na boku lub brzuchu, jak również stosować płaską poduszkę.
Chrapanie nasila się jeżeli cierpimy na problemy z zatokami, katar, i w przypadku kobiet również przez zaburzenia hormonalne.
Jeżeli zalecenia lekarza odnośnie trybu życia nie dają efektów w walce z chrapaniem, istnieje druga droga. Leczenie zaburzeń oddychania, do jakich zalicza się chrapanie, może być leczone różnymi technikami, lecz zanim lekarz zaleci kurację, musi przeprowadzić diagnostykę obejmującą badanie drożności przewodów nosowych, ocenę struktury górnych dróg oddechowych czy przeprowadzić badanie polisomnograficzne.
Lekarze przestrzegają, aby pamiętać, że nie wolno bagatelizować tego typu schorzeń, bo o ile samo chrapanie nie jest szczególnie groźne, o tyle OBS już niestety tak.
Jeżeli chrapanie Ci dokucza, lub spędza sen z powiek Twojej drugiej połówce, nie czekaj i zacznij działać. Udaj się do lekarza rodzinnego, który powinien wystawić skierowanie do specjalisty i zacznij leczenie. Pamiętaj, że chrapanie może wiązać się z obturacyjnym bezdechem sennym, który jest bardzo groźnym schorzeniem zagrażającym nawet życiu!
Jeżeli zauważasz u siebie poranne bóle głowy, nadciśnienie, ogólne zmęczenie, Twoja druga połówka powtarza, że zauważa u Ciebie zaburzenia oddychania, rozdrażnienie i stanowczo twierdzi, że nie jest to zwykłe chrapanie, powinien to być dla Ciebie sygnał, aby nie odkładać tego na później tylko zacząć działać już dzisiaj, bo możesz cierpieć na OBS. Zdrowie powinno być dla nas wszystkich najważniejsze i nie zaniedbujmy go.
Dodaj komentarz