Przedwczesny wytrysk może mieć źródło w problemach zdrowotnych, wpływających na funkcjonowanie całego organizmu, lub w psychice pacjenta. W obu przypadkach możliwe jest rozpoczęcie farmakoterapii, która powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza. Czy leki stosowane w takich przypadkach uzależniają? Sprawdź, czy leczenie farmakologiczne przedwczesnego wytrysku może doprowadzić do lekomanii.
Zgodnie z definicją przedwczesny wytrysk pojawia się w przypadku mężczyzn, u których ejakulacja występuje po minimalnej stymulacji seksualnej lub przed rozpoczęciem penetracji. Zaburzenie dotyczy sytuacji powtarzającej się, wpływającej negatywnie na samopoczucie emocjonalne oraz przyczyniającej się do występowania frustracji. Przyczyny problemu mogą mieć podłoże fizyczne lub psychiczne. Jeśli chodzi o przedwczesny wytrysk leki należy wdrożyć koniecznie w pierwszym przypadku, natomiast zaburzenia emocjonalne można leczyć wyłącznie psychoterapią lub poprzez połączenie psychoterapii i farmakoterapii.
Leczenie przedwczesnego wytrysku wraz z zaburzeniami erekcji polega na stosowaniu leków zawierających sildenafil. Jest to substancja, która poprawia przepływ krwi przez naczynia i pomaga kontrolować erekcję oraz opóźnić wytrysk. Podobne działanie wykazują tadalafil i wardenafil. Substancje te nie mają działania uzależniającego i działają doraźnie. Nie prowadzą do lekomanii, nawet gdy mężczyzna sięga po nie częściej.
W przypadku, gdy pacjent cierpi na przedwczesny wytrysk leki przepisywane mu przez lekarza mogą należeć do grupy preparatów na depresję. Są to głównie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, stosowane również przez seksuologów. Działanie leków z tej grupy ma udowodnione działanie opóźniające ejakulację, dlatego pozwala pacjentom cieszyć się dłuższym, udanym seksem. Paroksetyna, sertalina i fluoksetyna nie uzależniają, jednak przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do pojawienia się przykrych objawów odstawienia. Nagła rezygnacja z ich przyjmowania nasila problem przedwczesnego wytrysku i powoduje uogólnione lęki.
Kolejnym lekiem stosowanym na przedwczesny wytrysk jest dapoksetyna. Wykazuje wysoką skuteczność, jednak ze względu na długą listę działań niepożądanych powinna być stosowana w ostateczności. Podobnie jest w przypadku tramadolu, który lekarz może przepisać na problemy z przedwczesną ejakulacją. Oba leki uzależniają, dlatego ich przyjmowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza lub stosowanie bez jego wiedzy może doprowadzić do lekomanii. Uzależnienie jest trudne do wyleczenia, dlatego powinno się mu przeciwdziałać za wszelką cenę.
W leczeniu przedwczesnego wytrysku, który nie wynika z chorób ogólnoustrojowych i poważnych zaburzeń emocjonalnych, można zastosować kremy, żele i spraye o działaniu miejscowym. Ich stosowanie jest bezpieczne. Nie powoduje uzależnienia i nie ma wpływu na cały organizm. Preparaty z lidokainą mają lekkie działanie znieczulające, dlatego zmniejszają wrażliwość penisa na bodźce dotykowe. Dzięki temu stosunek trwa dłużej i przynosi więcej satysfakcji.
Dodaj komentarz