Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles badali wpływ łatwo wchłanialnego suplementu kurkuminy na osiągi pamięciowe osób bez demencji.
W badaniu wzięło udział 40 osób w wieku 50-90 lat, które narzekały na drobne kłopoty z pamięcią. Przez 18 miesięcy członkowie jednej grupy zażywali 2 razy dziennie 90 mg kurkuminy, a druga grupa dostawała placebo.
Na początku eksperymentu i później co pół roku ochotnicy przechodzili testy poznawcze. Poziom kurkuminy w ich krwi określano na początku badania i po upływie 18 miesięcy. Trzydzieści osób przeszło pozytonową tomografię emisyjną (PET), która miała zobrazować ilość beta-amyloidu i białka tau w ich mózgach.
Okazało się, że u ludzi zażywających kurkuminę nastąpiła znacząca poprawa pamięci i uwagi. Po 18 miesiącach poprawa w testach pamięciowych sięgała nawet 28 proc. Naukowcy stwierdzili także niewielką poprawę nastroju. Skany PET zademonstrowały ponadto, że w porównaniu do grupy kontrolnej, ludzie zażywający kurkuminę mieli znacząco mniej beta-amyloidu i białka tau – informuje kopalniawiedzy.pl.
Wcześniejsze badania laboratoryjne wykazały, że kurkumina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, dlatego przez wielu sportowców stosowana jest w celu potreningowej regeneracji.
Zespół planuje badania zakrojone na szerszą skalę. Próba miałaby objąć chorych z łagodną depresją.
W przemyśle spożywczym kurkumina jest używana do barwienia takich produktów, jak: curry, wyroby cukiernicze (np. ciasta), paluszki rybne (nadaje kolor panierce), margaryny, sery topione, pikantny ryż.
Właściwości kurkuminy zachwala m.in. dietetyczka Urszula Somow. Jak jednak czytamy na stronie trenerbiegania.pl, problemem jest fakt, że większość przeprowadzonych badań uwzględnia dawki ok. 1 g kurkuminy na dzień (często rozłożone na 2-3 porcje), co jest dość trudne do zbilansowania w codziennej diecie. Kurkumina, czyli najcenniejszy składnik przyprawy kurkumy, stanowi zaledwie 3 proc. jej suchej masy . W 1 g przyprawy znajdziemy zatem ok. 30 mg kurkuminy, co sprawia że aby spożyć 1 g kurkuminy, należy zjeść co najmniej 33 g kurkumy. A tu znowu pojawia się problem, ponieważ kurkumina jest dość słabo absorbowana do układu krwionośnego.
Dietetyczka podpowiada, że aby zwiększyć absorpcję kurkuminy, możemy ją spożywać razem z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę zwiększającą wchłanianie kurkuminy nawet o 2000 proc. (Shoba i wsp., 1998). Ponadto kurkumina jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, więc warto łączyć ją w posiłkach np. z orzechami, nasionami, awokado, czy oliwą z oliwek.
Na rynku dostępne są także suplementy diety zawierające kurkuminę.
Dodaj komentarz