Problem stulejki u mężczyzny leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Kiedy udać się do lekarza z problemem stulejki?

Opublikowano: 25 lutego 2021

Stulejka to stan niemożności odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Przyjmuje się, że jest to norma fizjologiczna u chłopców poniżej 3 roku życia pod warunkiem, że nie towarzyszą mu stany zapalne, ból oraz zaburzenia w oddawaniu moczu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów stan ten powinien być niezwłocznie zgłoszony do urologa bądź chirurga ogólnego. Konsultacji wymagają także wszelkie blizny w obrębie napletka powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub toczącego się stanu zapalnego. Opinii lekarza specjalisty warto zasięgnąć również w każdej innej niepokojącej nas sytuacji wynikającej z nieprawidłowości w pracy napletka i całego członka. Jedynie rozmowa z wykwalifikowanym lekarzem pozwoli w pełni zdiagnozować problem i oszacować, czy niezbędna będzie interwencja medyczna czy też problem ten ustąpi samoczynnie.

Czym jest stulejka?

Napletek to fałd skórny pokrywający żołądź penisa. Jest on złożony z blaszek wewnętrznych i zewnętrznych.  U młodszych chłopców blaszka wewnętrzna połączona jest z żołędzią co jest przyczyną braku lub ograniczenia ruchomości napletka. Stan ten nazywamy stulejką fizjologiczną i uważany jest on za całkowicie normalny do czasu ukończenia przez chłopca 3 roku życia. W miarę wzrostu dziecka blaszka wewnętrzna miarowo uwalnia się umożliwiając odprowadzenia napletka. W chwili ukończenia przez malucha 3 lat napletek powinien już całkowicie zsuwać się do rowka zażołędnego. W przeciwnym razie możemy mówić o stulejce.

Stulejka fizjologiczna nie jest czymś niepokojącym i dziwnym. Szacuje się, że nawet u 50% chłopców kończących 1 rok życia napletek nie odprowadza się. Liczba ta zmienia się diametralnie u chłopców w wieku 3 lat, kiedy to już u 89% z nich udaje się odprowadzić napletek. W przypadku małych dzieci bardzo ważna jest tzw. postawa wyczekująca, czyli cierpliwe czekanie na samoistny rozwój narządów płciowych i naturalne odklejenie się blaszki wewnętrznej od żołędzi. Nie ingerowanie w ten stan jest bardzo ważny, ponieważ w większości przypadków stulejka fizjologiczna zanika sama i nie wymaga interwencji farmakologicznej, a tym bardziej chirurgicznej. Więcej informacji o tym, kiedy zabieg stulejki jest wskazany, znajdziesz w artykule https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/, który napisany został przez chirurgów z gabinetu Derm-Estetyka.

W jakiej sytuacji udać się do lekarza?

W przypadku chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze trzeciego roku życia bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz obserwacja. Wraz z ukończeniem przez dziecko tego wieku należy delikatnie sprawdzić ruchomość napletka i w przypadku problemów udać się na konsultacje do specjalisty.  Lekarz zbada chłopca i oceni konieczność wdrożenia leczenia lub zarządzi dalsze czekanie. Oczywiście takie postępowanie dotyczy jedynie chłopców w pełni zdrowych nie uskarżających się na żadne dodatkowe dolegliwości w obrębie napletka.

W przypadku wystąpienia u dziecka jakiejkolwiek wydzieliny pod napletkiem oraz zapalenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa lub chirurga ogólnego. Takie samo postępowanie zaleca się w przypadku nawracających problemów z układem moczowym oraz w przypadku trudności z oddawaniem moczu przez dziecko. Szczególną uwagę należy zwrócić na kształt napletka podczas mikcji, ponieważ może zdarzyć się, że będzie on mocno rozdęty, co jest sytuacja alarmującą i nakazująca szybszą interwencję lekarską.

Często zdarza się również  tak, że w wyniku domowych prób leczenia stulejki oraz w sytuacji zapalenia toczącego się w napletku w tym miejscu mogą pojawiać się również blizny z tkanki łącznej niepodatnej na rozciąganie. Mogą również pojawiać się zrosty, które będą stanowić sporą przeszkodę mechaniczną w odprowadzaniu napletka. W takich sytuacjach konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Metody leczenia stulejki

To, jaką metodą zostanie leczona stulejka zależy od decyzji urologa lub chirurga ogólnego. Zazwyczaj pierwszym stopniem walki jest przepisanie maści sterydowej zmiękczającej i uelastyczniającej blaszkę zewnętrzną, tak by możliwe było jej zsuwanie. Jeśli metoda ta nie przynosi oczekiwanych rezultatów konieczne może okazać się leczenie zabiegowe.

Wśród metod zabiegowych wykorzystywanych w leczeniu stulejki można wymienić operację plastyczną poszerzającą napletek bez konieczności jego usuwania lub usunięcie napletka poprzez obrzezanie. Wybór jednej z metod uzależniony jest od zaawansowania stanu, objawów mu towarzyszących oraz przyczyn powstania stulejki.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...