kawa suplement

● Niedoceniany suplement w sporcie – kawa

Opublikowano: 9 maja 2017

Kawa jest jednym z bardziej cenionych i łatwo dostępnych sposobów na podniesienie zdolności wysiłkowych czy intelektualnych. Jako stymulant może wykazywać działanie pobudzające, głównie poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny czy serotoniny, które z kolei pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Kofeina o kilka procent zwiększa także wydolność organizmu, a ponadto przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie ok. 5 mg kofeiny na kg masy ciała powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost stężenia adrenaliny we krwi. Wpływa to korzystnie na wysiłek, podczas którego jest wymagana szczególna wytrzymałość i odporność organizmu, a także duża koncentracja u zawodnika. Przykładem takiej aktywności może być wyścig kolarski – tłumaczy w serwisie dziennik.pl dietetyczka Anna Pilch.

Kofeina może pomagać także w kontekście przygotowań do wyścigów. „Przyjmowanie jej zmniejsza uczucie zmęczenia i umożliwia kontynuację treningu o większej intensywności przez dłuższy czas” – pisze w znanej wśród sportowców lekturze Anita Bean („Żywienie w sporcie, kompletny przewodnik”).

Z jakim wyprzedzeniem należy wypić kawę, żeby jej działanie było jak najlepiej odczuwane? Na podstawie fachowej literatury i badań można przyjąć, że największy efekt pobudzający pojawi się do ok. 40 minut od wypicia kawy.

„Dokładny mechanizm działania kofeiny nie jest jasny, ale uważa się, że stymulant ten w dawce 1-3 mg/kg masy ciała zmniejsza odczuwanie zmęczenia i pozwala na kontynuowanie ćwiczeń o wyższej intensywności przez dłuższy okres. Dla osoby ważącej 70 kg byłoby to 210 miligramów, co odpowiada około dwóm filiżankom kawy […]” – pisze w swoim przewodniku Anita Bean.

Jej zdaniem kofeinę najlepiej przyjmować tuż przed rozpoczęciem treningu, co jakiś czas w jego trakcie bądź pod koniec, gdy zmęczenie daje o sobie znać.

Zawarta w kawie kofeina uwalnia wolne kwasy tłuszczowe, które z kolei chronią pokłady glikogenu. Dzięki jego obecności w wątrobie oraz mięśniach nasz organizm czerpie zapasy energii dla mięśni oraz mózgu. Podczas wysiłku fizycznego jego zapasy zmniejszają się. Dzięki kofeinie zawartej w kawie możemy dłużej korzystać z dobroczynnych właściwości glikogenu, zwiększając wytrzymałość i wydolność.

Niektóre badania wskazują, że kofeina powoduje uwalnianie zmagazynowanego w nich wapnia, które stymuluje wytrzymałość i szybkość.

Jeszcze kilka lat temu Światowa Komisja Antydopingowa (WADA) uznawała zbyt wysokie spożycie kofeiny przed startem za doping (2004-2010). Obecnie kofeina wciąż znajduje się jako substancja monitorowana na liście WADA. Za zbyt dużą obecność tej substancji w organizmie w 1999 r. została zdyskwalifikowana m.in. złota medalistka olimpijska z Atlanty, amerykańska sprinterka Inger Miller.

Źródło: dziennik.pl/sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...