jak znaleźć pracę w starszym wieku

Jak znaleźć pracę po 50-tce?

Opublikowano: 26 września 2019

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, a obecnie panujący model zatrudnienia nie przypomina już tego sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Choć liczne rotacje i zmiany stanowisk dla generacji dzisiejszych 20- i 30-latków nie wydają się problematyczne, pokolenie tzw. silversów nieczęsto spogląda na tę sytuację optymistycznie. Jak znaleźć stabilne zatrudnienie po 50. i sprostać wymaganiom pracodawców?

Uaktualnij życiorys
Mimo że wzmianki o dobrze napisanym CV pojawiają się niemalże w każdym poradniku dla osób poszukujących pracy, nadal jest to kluczowa kwestia dla osób ubiegających się o nową posadę. Przed wysłaniem życiorysu do pracodawcy warto przede wszystkim przejrzeć go pod kątem nieaktualnych lub mało istotnych informacji. Specjaliści radzą, aby w dokumencie znalazły się jedynie te stanowiska i miejsca pracy, którymi chcemy pochwalić się w danej branży – jeśli ubiegamy się np. o pracę w charakterze menedżera sprzedaży, wzmianka o dorywczej pracy w gastronomii nie okaże się pomocna. Dodatkowy zabieg, dzięki któremu CV stanie się atrakcyjniejsze, polega na dostosowaniu i „zmiękczeniu” nazw konkretnych stanowisk na odpowiadające dzisiejszej terminologii służbowej. Warto postarać się również o fotografię, ukazującą kandydata jako profesjonalną, ale sympatyczną osobę.

Korzystaj z dedykowanych programów
Fantastyczną alternatywą dla poszukujących pracy silversów jest udział w różnego rodzaju programach, dzięki którym mogą oni uzyskać wsparcie konkretnych instytucji. Wśród najpopularniejszych wydarzeń organizowanych m.in. przez lokalne urzędy pracy są:

  • Programy aktywizacji dla osób 50+ – tego typu przedsięwzięcia kierowane są do osób, które ukończyły 50 lat i są zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Przypisani do programu specjaliści nie tylko pośredniczą pomiędzy nimi a zgłaszającymi zapotrzebowanie pracodawcami, ale również świadczą porady zawodowe i wspierają w poszukiwaniach, pokazując potrzebne do tego narzędzia.
  • Kursy i szkolenia – mimo że mają one pośredni wpływ na znalezienie pracy, to rozwój osobisty nierozerwalne wiąże się z atrakcyjnym wizerunkiem potencjalnego kandydata na rynku pracy. Warto zatem zainteresować się różnego rodzaju warsztatami proponowanymi chociażby przez Fundusz Pracy lub Europejski Fundusz Społeczny (ich dodatkowym atutem jest możliwość bezpłatnego udziału). Szczególnie przydatne okażą się kursy językowe i szkolenia z obsługi urządzeń mobilnych.

Systematycznie sprawdzaj oferty
Kluczem do znalezienia zatrudnienia są także systematyczne poszukiwania. Szukając ofert pracy w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ogłoszenia zaufanych i cieszących się renomą firm (takich jak chociażby http://bridgestone-stargard.pl/kariera), działających na krajowym rynku już od wielu lat. Przedsiębiorstwa tego typu, w większości przypadków, nie spoglądają na kandydatów przez pryzmat ich wieku – dla rekruterów priorytetowe są natomiast kwestie doświadczenia zawodowego i kompetencje miękkie, dzięki którym potencjalny kandydat dużo szybciej zintegruje się z zespołem i nawiąże dobre relacje ze współpracownikami. Świetnym rozwiązaniem jest także poszukiwanie zatrudnienia wielokanałowo, bazując nie tylko na dedykowanych portalach internetowych, ale również przeglądając oferty w prasie tradycyjnej i odwiedzając biura pośrednictwa pracy. Osoby ze specjalistyczną wiedzą powinny wziąć pod uwagę także pracę w charakterze freelancera. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość samodzielnego dobierania zleceń, ale również dowolna pora i czas pracy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *