Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popularnością wśród Polaków. Taka forma rekreacji pozwala na kontakt z naturą, relaks i oderwanie się choć na chwilę od natłoku codziennych zadań. Aby jednak przyjemnie spędzić czas w plenerze, trzeba zadbać o odpowiednie schronienie.
Jak dobrać odpowiedni namiot? Czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka wskazówek przedstawimy w dzisiejszym artykule.
Spędzanie czasu w plenerze wymaga dobrego przygotowania i zaopatrzenia się w szereg przydatnych sprzętów. Namiot należy do najważniejszych. Zapewnia warunki do wypoczynku, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i tworzy przytulne miejsce do snu. Trzeba tylko wybrać właściwy model.
Do dyspozycji jest wiele praktycznych wariantów. Za najpopularniejsze uznaje się:
Czym się różnią? Namioty biwakowe najczęściej stosuje się stacjonarnie na polach kempingowych. Są lekkie i wygodne do przenoszenia, występują w wielu rozmiarach i kształtach, co ułatwia znalezienie wariantu dla nawet większej grupy. Namioty trekkingowe wykorzystuje się podczas szczególnie wymagających wypraw. Wyróżniają się dodatkowymi wzmocnieniami, są odporne na uszkodzenia. Można je wykorzystać nawet w czasie wyjazdów survivalowych. Ekstremalnym rozwiązaniem dla szkoły przetrwania są także namioty survivalowe, do znalezienia między innymi na stronie: https://karaluch.com.pl.
Gdy wybiera się namiot na wyjazd, warto zacząć poszukiwania od określenia liczby użytkowników. Zazwyczaj świetnie sprawdzają się produkty nieco większe niż zakłada to oznaczenie. Zapewnia to bowiem bardziej komfortowe warunki do wypoczynku.
Do najchętniej wybieranych modeli zaliczają się:
Oprócz samego namiotu przydaje się także praktyczny przedsionek – zwiększa komfort, chroni przed warunkami pogodowymi oraz zapewnia dodatkowe miejsce do składowania rozmaitych rzeczy.
Aby znaleźć dobry namiot, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. Dobór konstrukcji zależy w dużej mierze od tego, jak zamierza się spędzać czas. Osoby aktywne, przemieszczające się z namiotem z miejsca na miejsce, chętnie wybierają modele lekkie i proste do składania, by bez trudu włożyć je do plecaka i pójść dalej. Przy stacjonarnym biwakowaniu i podróżowaniu samochodem sama waga nie ma już tak dużego znaczenia.
Namiot powinien być wykonany z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ale też chroniących przed warunkami zewnętrznymi. Tkanina musi być zatem wodoodporna i prosta do utrzymania w czystości. Cała konstrukcja natomiast ma wyróżniać się stabilnością, by zapewnić wygodne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Spędzanie czasu pod namiotem potrafi być naprawdę relaksujące. Jeśli tylko zadba się o odpowiednie schronienie – trwałe, solidne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań.
Dodaj komentarz