Przerost prostaty to dolegliwość, która pojawia się u mężczyzn wraz z upływem lat i jest naturalnym procesem. Wynika on m.in. ze zmian hormonalnych oraz trybu życia. W zależności od postępu schorzenie to może znacząco wpływać na jakość życia. By sobie z tym poradzić, można zdecydować się na leczenie farmakologiczne, operacyjne lub naturalne metody. Najważniejsze są jednak regularne kontrole w poradni urologicznej. Prostata, nazywana także sterczem, jest jednym z narządów męskiego układu moczowo-płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza i otacza cewkę moczową.
Ten gruczoł krokowy odpowiada za produkcję płynu będącego ważnym składnikiem nasienia. Jest nośnikiem plemników. Do pewnego wieku mężczyźni nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia tego narządu. Jednak z biegiem lat, a co za tym idzie postępującymi zmianami hormonalnymi, prostata zaczyna się powiększać, co w początkowej fazie prowadzi do jej łagodnego przerostu. Proces ten wynika ze wzrostu liczby komórek gruczołowych (nie są to komórki nowotworu złośliwego) oraz włókien mięśniowych. To naturalny etap w procesie starzenia się organizmu mężczyzny, który nasila się po 45. roku życia.
U mężczyzn powyżej 60. roku życia z przerostem prostaty boryka się połowa mężczyzn, a po ukończeniu 80 lat prawie 90 proc. Do najczęstszych objawów należą: dyskomfort związany z uciskiem przewodu moczowego, problemy z oddawaniem moczu – a co za tym idzie często wizyty w toalecie, ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, jego słaby strumień, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, a także spadek libido i zaburzenia erekcji. To przekłada się z kolei na jakość życia mężczyzn i komfort codziennego funkcjonowania. Proces ten może się pogłębiać, a więc tak ważne jest, aby nie ignorować pierwszych objawów, lecz reagować od razu. Także dlatego, że nieleczony przerost prostaty może prowadzić m.in. do problemów z nerkami, czy zakażenia cewki moczowej i pęcherza.
Aby prawidłowo rozpoznać przerost prostaty, konieczna jest wizyta u urologa, który na podstawie badania ultrasonografem będzie w stanie sprawdzić, jak szybko postępują zmiany. Między innymi od tego zależy sposób leczenia. Konieczne jest również ustalenie, jak silne są objawy. Kolejny krok to badanie krwi i moczu. Na tej podstawie lekarz może przepisać odpowiednie lekarstwa. Niestety, także farmakologia na pewnym etapie może zawieść. Wówczas rozwiązaniem jest operacja usunięcia prostaty. Tu trzeba zaznaczyć, że łagodny rozrost stercza to bardzo częsta choroba urologiczna wśród mężczyzn. Równocześnie jednak przerost prostaty może świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym.
W zależności od diagnozy podejmowane są kolejne decyzje. Jedną z opcji likwidacji przerostu prostaty, gdy mówimy o zmianach nowotworowych, jest wycięcie gruczołu krokowego, czyli prostatektomia radykalna. W trakcie operacji razem z komórkami rakowymi usuwa się cały gruczoł prostaty. Jeżeli jednak przebieg choroby jest łagodny, wówczas pacjent może zostać skierowany na przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (TURP), która jest o wiele mniej inwazyjna. Zabieg ten przeprowadzany jest endoskopowo przez cewkę moczową. W trakcie wycinana jest chora tkanka. Jeszcze łagodniejszą formą leczenia jest zabieg TUIP, czyli operacja nacięcia prostaty. Polega ona na precyzyjnym wykonaniu nacięcia na prostacie z użyciem resektoskopu, co pozwala na jej rozejście na boki. Dzięki temu m.in. zmniejszony zostaje ucisk na cewkę moczową.
Trzecią drogą pomiędzy przyjmowaniem lekarstw a zabiegami na przerost prostaty, jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki oraz wprowadzenie nawyków, które będą minimalizowały objawy schorzenia.
Jednymi z kluczowych czynników wpływającymi na jego rozwój są dieta oraz tryb życia. Zaleca się m.in. regularną aktywność fizyczną, rezygnację z alkoholu, kawy oraz papierosów. Do jadłospisu warto włączyć większe dawki warzyw i owoców. Można także zastąpić kawę herbatami (np. z pokrzywy, wierzbownicy drobnokwiatowej, czy palmy sabałowej). Polecane są także herbaty zielone. Mają one m.in. właściwości moczopędne oraz oczyszczające. Bardzo dobrze działają także pestki dyni oraz siemię lniane. Składniki te są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Stres również ma wpływ na rozwój przerostu prostaty, ale można go zredukować m.in. poprzez spacery, czy ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia przydadzą się także na wzmocnienie mięśni Kegla, co z kolei przełoży się na lepszą pracę pęcherza.
Zaczynam kurację kapsułkami na zapalenie gruczołu krokowego. Czytałem o regen50 strong i prostasan, czy ktoś może się wypowiedzieć na temat ww kapsułek?