Zespół naukowców z Holandii chwali się, że oszacował maksymalną długość życia ludzkich komórek. Według ich wyliczeń mężczyzna może żyć dokładnie 114 lat – tylko o ok. półtora roku krócej niż kobieta.
Dokładne wyliczenia wskazują na maksymalny wiek mężczyzn na poziomie 114,1 roku,a kobiet – 115,7 roku.
Tyle zdaniem naukowców z Holandii wynosi górna granica wieku u człowieka. Statystycy z Uniwersytetu w Tilburgu i Uniwersytetu w Rotterdamie przed wyciągnięciem opisywanych konkluzji prześledzili przypadki 75 tys. rodaków, którzy zmarli w Holandii w ciągu ostatnich 30 lat.
„Średni czas życia nieustannie się wydłuża, ale nie dotyczy to grupy najstarszych osób. Od 30 lat nasi staruszkowie nie biją żadnych rekordów w kwestii długości życia” – mówił w rozmowie z magazynem „Medical Express” profesor John Einmahl, którego cytuje tygodnik Wprost.
Badaniom Holendrów wymyka się jednak przypadek Jeanne Louise Calment. Francuzka żyła aż 122 lata. Urodziła się w 1875 r. i zmarła w 1997.
Z kolei inne badania naukowców, które opublikowano w roku 2016 w “Nature”, wskazują, że można żyć dłużej – bo ponad 125 lat – ale szanse na osiągnięcie takiego wieku są bardzo małe, a autorzy badania przyznali, że ludzkość natrafiła na „ścianę”, którą będzie bardzo trudno pokonać.
Granica między wiekiem średnim człowieka a starością jest płynna i zmieniała się w ciągu wieków. W czasach prehistorycznych ludzie dożywali 30-35 lat. W starożytności człowiek 35-40 letni był uważany za człowieka starego. Średnia długość życia, a co za tym idzie „granica” starości na świecie, bardzo wydłużyła się w XVIII, XIX oraz XX wieku – wraz z poprawą warunków życia, rozwojem medycyny oraz rewolucją przemysłową.
Przykładowo w 1900 r. średnia długość życia w USA wynosiła około 47 lat, zaś obecnie jest to około 77 lat. W Indiach w 1950 r. średnia długość życia wynosiła około 32 lata, a w roku 2000 osiągnęła 64 lata.
Obecnie średnia długość życia ludzi jest najwyższa w krajach europejskich i Ameryce Północnej. Na świecie jest przy tym bardzo zróżnicowana. Rozbieżność pomiędzy krajami rozwiniętymi a niektórymi państwami afrykańskimi wynosi nawet 40 lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Monako – mężczyźni dożywają tam średnio 86 lat, a kobiety nawet 94. Na drugim biegunie znajduje się Czad. Średnia długość życia w tym kraju dla obu płci nie dochodzi nawet do 50 lat.
Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnia długość życia mężczyzn w naszym kraju wynosi obecnie 71 lat, a kobiet – 79,7.
Źródło: wprost.pl/sprawnypo40.pl
Dodaj komentarz