Do tej pory sądzono, że ftalany, które występują zarówno w kosmetykach, jak i foliach do pakowania żywności, są szkodliwe przede wszystkim dla dzieci i kobiet w ciąży. Najnowsze badania sugerują, że im wyższy poziom ftalanów u mężczyzn 35+, tym większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia.
Ftalany używane są w produkcji m.in. perfum, dezodorantów, kremów, lakierów do włosów czy odświeżaczy powietrza. Ludzie potencjalnie narażeni są nie tylko w miejscu pracy, ale i w domu przez wdychanie powietrza zanieczyszczonego ftalanami z tworzyw sztucznych (tapety, podłogi, okna, wyposażenie wnętrza samochodu) i obecnymi w kurzu. Ftalany występują także w lakierach i farbach ftalowych, klejach (syntetyczna guma arabska) oraz niektórych laminatach.
Po przebadaniu 1504 mężczyzn zespół z Uniwersytetu Adelajdy oraz Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych Australii Południowej podkreśla, że ftalany wykrywano w próbkach moczu 99,6 proc. panów w wieku 35+. Prof. Zumin Shi przyznaje, że częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2. i nadciśnienia rosła wśród mężczyzn z wyższym poziomem ftalanów.
Jak informuje serwis kopalniawiedzy.pl, wyższy poziom ftalanów korelował nie tylko z chorobami przewlekłymi, ale i z wyższym stężeniem szeregu biomarkerów stanu zapalnego. Naukowcy w badaniach wzięli poprawkę na inne czynniki związane z chorobami przewlekłymi – m.in na nadwagę i otyłość, warunki socjoekonomiczne i tryb życia – m.in. palenie papierosów.
Inne badania sugerują, że ftalany prawdopodobnie mają też negatywny wpływ na jakość nasienia u mężczyzn. Wykazały ponadto, iż mężczyźni, którzy jedzą mniej świeżych warzyw i owoców, a spożywają za to więcej przetworzonych, pakowanych pokarmów oraz napojów gazowanych, mają wyższe stężenia ftalanów w moczu.
Ponieważ ftalany stanowią potencjalne zagrożenie zdrowotne, zaleca się unikanie spożywania jedzenia pakowanego w folie, podgrzewanego w foliach i silnie przetworzonego oraz jak najrzadsze używanie produktów z ftalanami, takich jak perfumy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, niektóre ręczniki papierowe.
W lipcu 2005 r. Parlament Europejski (Dyrektywa 2005/84/WE) całkowicie zakazał wyrobu i dystrybucji zabawek i kosmetyków dla dzieci zawierających niektóre ftalany. Na liście substancji zakazanych w produktach dla dzieci ustalonej przez Parlament Europejski znajdują się:
Ftalan dibutylu – Dibutyl phthalate
Ftalan bis(2-etyloheksylu) – bis(2-Ethylhexyl) phthalate
Ftalan bis(2-metoksyletylu) – (2-Methoxyethyl) phthalate
Ftalan n-pentylu-izopentylu – n-pentyl-isopentylphthalate
Ftalan di-n-pentylu – di-n-pentyl phthalate
Ftalan diisopentylu – diisopentylphthalate
Ftalan benzylu butylu – benzyl butyl phthalate
Źródło: kopalniawiedzy.pl/sprawnypo40.pl
Dodaj komentarz