rekrutacja

Efektywna rekrutacja w praktyce – strategie i narzędzia

Opublikowano: 29 czerwca 2024

Istnieje wiele sposobów na to, żeby zwiększyć wydajność oraz skuteczność procesów rekrutacji. Należą do nich między innymi budowanie relacji, dobieranie odpowiednich narzędzi, aktywność w sieci, rozwijanie się jako firma, czy też jako pracodawca.

W jaki sposób dotrzeć do odpowiednich kandydatów oraz jak zaangażować ich, by chcieli składać swoje aplikacje właśnie do naszej organizacji? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi tego aspektu.

Wykorzystywanie odpowiednich narzędzi

Bardzo istotną kwestią jest to, by starannie selekcjonować wykorzystywane do rekrutacji narzędzia. Są to bardzo często badania predyspozycji, kwestionariusze ocen itp. Odpowiednie stosowanie tych narzędzi zmniejsza ryzyko błędu oceny. W trakcie selekcji kandydatów oraz porównywania ich należy skupić się na obiektywności. Dzięki temu unikniesz zjawiska aureoli, czyli przypisywania pozytywnych cech kandydatom na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej. Takie działanie może zakończyć się wyborem niewłaściwej osoby do organizacji.

Warto również skupić się na korzystaniu z odpowiednich aplikacji. Narzędzia takie jak Google Calendar, Microsoft Outlook i inne systemy raportowania mogą znacząco poprawić organizację pracy rekrutera. Automatyzacja procesu rekrutacyjnego za pomocą takich narzędzi sprawia, że system wykonuje wiele rzeczy za Ciebie, co pozwala na bardziej efektywne zarządzanie czasem.

Budowanie relacji i aktywność w sieci

Bardzo ważne jest budowanie odpowiednich relacji z kandydatami ubiegającymi się o dane stanowisko. W momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie zaprosić konkretnej osoby do współpracy, powinniśmy zachować namiar do takiego kandydata. Zadaniem rekrutera jest również zachęcenie osoby ubiegającej się o dane stanowisko do zaproszenia do uczestnictwa na profilach w mediach społecznościowych.

Rekruter nie powinien zapominać, jeśli umówił się z daną osobą o kontakcie w przyszłości. Świadczy to o jego profesjonalizmie, zaangażowaniu i kompetencjach. Na odbiór danej organizacji przez kandydata składa się także aktywność firmy w sieci oraz w mediach społecznościowych. Rzutuje to na tym, że wielu kandydatów może odezwać się do danej firmy w przyszłości, na przykład obserwując organizację w mediach społecznościowych.

Pogłębianie kompetencji rekrutera

Bardzo ważne w pracy każdego rekrutera jest to, by stale zgłębiać swoją wiedzę. Uczyć się wciąż nowych rzeczy, nie stać w miejscu, robić dogłębny i wnikliwy research. Doskonalenie swoich umiejętności, szukanie nowych sposobów dotarcia do kandydatów, czerpanie inspiracji do poprawy jakości procesu rekrutacji oraz nie zapominanie o Employer Branding, to kluczowe elementy wpływające na efektywność rekrutacji.

Do poprawy jakości pracy rekrutera przyczynia się także dobra organizacja pracy. Zalicza się do tego na przykład korzystanie z funkcjonalnych narzędzi do pracy. Przejrzysty, prosty kalendarz znacznie poprawia jakość pracy. Warto pamiętać również o automatyzacji pracy. Dzięki temu system wykona wiele rzeczy za Ciebie. Podczas pracy warto skorzystać z systemów dotyczących raportowania. Wtedy w łatwy i dogodny dla rekrutera sposób można szybko ocenić pracę użytkowników w systemie. Wszystko z podziałem na pojedynczego pracownika lub zespół. Dane w takim systemie są dostępne do wglądu oraz eksportu w każdym momencie. Raporty obejmują aktywności rekrutacyjne, jak również te sprzedażowe.

Wszystkie wyżej wymienione aspekty znacząco ułatwiają pracę specjalisty na wielu płaszczyznach. Dzięki zastosowaniu ich praca rekrutera staje się o wiele bardziej efektywna. Dlatego warto o tym pomyśleć i wdrożyć te techniki oraz narzędzia w swoim codziennym działaniu. Budowanie relacji, aktywność w sieci, pogłębianie kompetencji i wykorzystywanie odpowiednich narzędzi to klucz do sukcesu w rekrutacji.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zalety czterdziestolatka
Wiek nie jest przeszkodą w realizacji planów i zamierzeń. Cz...
błąd lekarski
Jeśli lekarz lub personel medyczny zawini, możemy starać się...
rynek pracy w Łodzi
Bezrobocie w Polsce od dłuższego czasu pozostaje na...
24/7 drive
24/7 drive, czyli były 1todr...
zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia
Czy wiesz, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika...