Mówimy dumnie – jesteśmy Europejczykami! Mówimy potocznie – jak nas widzą, tak nas piszą. To wszystko prawda. Ważne jest to, że codziennie dokonujemy mniejszych i większych wyborów. Te najważniejsze dotyczą zdrowia – naszego i naszych bliskich. Troska o zdrowie to rozsądny i dobry wybór. Ważne, żeby dokonać go jak najwcześniej.
Każdy, kto ma zadbane i zdrowe zęby, chętnie i szeroko się uśmiecha, jest pewniejszy siebie, łatwiej nawiązuje kontakty i przede wszystkim wygląda atrakcyjnie. Jak wynika z badań, dla pracodawców oprócz dobrego przygotowania merytorycznego pracowników ważny jest także wygląd zewnętrzny. Nic nie pomoże nienaganna fryzura ani modne ubranie, jeżeli uśmiechając się, odsłonimy zaniedbane uzębienie. Dlatego przypomnijmy, od czego zaczyna się tak ważny w życiu ładny i zdrowy uśmiech.
Warunkiem zachowania zdrowych zębów i dziąseł jest utrzymanie właściwego pH w jamie ustnej. Pokarmy zawierające dużo cukru, którego spożycie powinniśmy ograniczać, powodują spadek pH z odczynu obojętnego na kwaśny, a ten sprzyja rozwijaniu się próchnicy. Natomiast zasadowy odczyn śliny wpływa na tworzenie się kamienia nazębnego i prowadzi do rozwoju chorób dziąseł. Jest także powodem nieświeżego oddechu. Bardzo ważna jest więc higiena jamy ustnej stosowana od najmłodszych lat. Najlepiej poradzić się lekarza dentysty, jak prawidłowo i skutecznie o nią zadbać.
U osób dorosłych co najmniej dwa razy w roku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu higieny jamy ustnej polegającego na oczyszczeniu zębów m.in. z kamienia. W czasie regularnych wizyt u dentysty możemy także łatwo zdiagnozować zmiany w naszym uzębieniu, spowodowane np. próchnicą. Obecnie mamy też do wyboru szeroki wachlarz środków do higieny jamy ustanej, które skutecznie pielęgnują zęby i dziąsła. Najrozsądniej jednak poradzić się dentysty, który dobierze je indywidualnie, stosownie do stanu naszych zębów i potrzeb.
Pamiętajmy, że bezpośrednią przyczyną złej higieny jamy ustanej jest choroba zwana paradontozą. To stan zapalny wywołany przez bakterie, które gromadzą się między dziąsłami a zębami. Jednym z jej objawów jest nieprzyjemny zapach z ust, często kojarzony z kłopotami gastrycznymi. Występuje też opuchlizna, bolesność i zaczerwienienie dziąseł. Ponadto objawom może towarzyszyć krwawienie.
Leczenie paradontozy należy zacząć bezzwłocznie zaraz po zauważeniu pierwszych symptomów choroby. Wczesne stadium wymaga od pacjenta systematyczność i przestrzegania higieny jamy ustnej. Oprócz szczotkowania zębów, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i płukania jamy ustanej, konieczne jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Przy zaawansowanej paradontozie wykonujemy zabiegi chirurgiczne, których celem jest naprawa i regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia lub zabiegi plastyczne chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej /pokrywanie obnażonych szyjek, plastyka dziąseł etc/. Celem tych zabiegów jest pełne odtworzenie zniszczonych w wyniku choroby struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby – a więc struktur przyzębia.
Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowywaniu dzieci czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów oraz na eliminowaniu czynników szkodliwych.
Jest wiele przyczyn powstawania wad zgryzu. Do najczęściej spotykanych nalezą:
Na szczęście wszystkim tym złym zjawiskom można zapobiegać poprzez leczenie ortodontyczne. Jest ono konieczne na wczesnym etapie, bo wady zgryzu charakteryzuje to, że nie cofają się same – przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. To samo dotyczy leczenia ortodontycznego dorosłych, szczególnie kiedy występują zaniedbania jeszcze z czasów dzieciństwa.
Nie bez znaczenia jest fakt, że tak naprawdę w każdym wieku brzydkie i krzywe zęby są przyczyną stresów i kompleksów, a nieprawidłowy zgryz może nie tylko mieć wpływ na wygląd, lecz także sprzyja powstawaniu wad wymowy. Leczenie ortodontyczne u dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie, niejednokrotnie pozwala na unikniecie usuwania zębów stałych. Ważne jest, że możemy dobrać dla pacjenta nie tylko skuteczną metodę leczenia, ale również dostosowaną do jego możliwości finansowych.
Coraz częściej wybieranym przez pacjentów sposobem leczenia ortodontycznego jest aparat lingwalny. To najbardziej estetyczna forma leczenia ortodontycznego. Aparat ten jest mocowany po wewnętrznej stronie uzębienia, przez co pozostaje całkowicie niewidoczny. Co więcej, aparaty lingwalne są tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta, więc leczenie za ich pomocą jest niezwykle precyzyjne i przeznaczone dla nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu.
Podsumowując, zdrowe i ładne zęby są gwarancją nie tylko pięknego uśmiechu, lecz także sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Nie zapominajmy wiec o wyborze dobrego, sprawdzonego specjalisty, który zadba o nasze zęby w dobrych warunkach i w przyjaznym otoczeniu
Coraz częściej wybieranym przez pacjentów sposobem leczenia ortodontycznego jest leczenie aparatem lingwalnym. Jest to najbardziej estetyczna forma leczenia. Aparat ten jest mocowany po wewnętrznej stronie uzębienia przez co pozostaje całkowicie niewidoczny. Co więcej aparaty lingwalne tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta dlatego leczenie za ich pomocą jest niezwykle precyzyjne i przeznaczone nawet dla najbardziej skomplikowanych wad zgryzu.
zespół specjalistów Kliniki Soldent w Warszawie
Dodaj komentarz