Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2. Pacjenci muszą zażywać odpowiednie leki. Jednak właściwa dieta i aktywność fizyczna poprawiają zdrowie i pomagają kontrolować cukrzycę.
Co można jeść? Kontrolowanie cukrzycy nie musi ograniczać się tylko do wykluczaniu niektórych pokarmów z diety. Istnieje wiele produktów spożywczych, które są polecane dla diabetyków.
- Fasola jest pełna błonnika, magnezu i potasu. Dostarcza też ogromne ilości białka. Jednocześnie nie zawiera dużo tłuszczu. Możemy kupić luzem suchą fasolę i namoczyć ją, zanim ją zjemy. Jednak fasola w puszce również może być zdrowa. Wystarczy dokładnie ją opłukać, aby usunąć całą sól.
- Ciemne, liściaste warzywa są zdrowym dodatkiem dla każdej diety z wielu powodów. Są szczególnie polecane diabetykom, ponieważ nie są kaloryczne. Zawierają też mało węglowodanów. Ponadto mają silne właściwości przeciwutleniające.
- Jagody, podobnie jak ciemne, liściaste warzywa, są wyjątkowo bogate w antyoksydanty. Dlatego są zdrowym dodatkiem dla każdej diety. Ponadto są bogate w witaminy. Są doskonałym źródłem błonnika, dlatego są polecane dla diabetyków.
- Słodkie ziemniaki są zdrowe i mają niższy indeks glikemiczny w porównaniu do zwykłych ziemniaków. Ponadto są pełne błonnika i witaminę A.
- Produkty pełnoziarniste – niestety większość przetworzonych produktów ziarnistych, takich jak chleb czy klasyczny makaron, pozbawiony jest najzdrowszych części ziarna: zarodka i otrębów. Jednak produkty pełnoziarniste oferują niesamowite źródło chromu, magnezu, zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i kwasu foliowego. Płatki owsiane są również bogate w błonnik i potas.
- Produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu/beztłuszczowe. Nabiał ma niezwykłe korzyści zdrowotne. Ze względu na dużą zawartość wapnia jest niezwykle ważny dla starszych osób. Jednak kupowanie pełnotłustych produktów mlecznych może się wiązać z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia, np. wysokim poziomem cholesterolu. Dlatego warto wybierać produkty o małej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowych, takich jak mleko czy jogurt. Mogą być świetnym sposobem na uzyskanie dużych ilości wapnia i witaminy D. Należy jednak dokładnie sprawdzać etykiety. Niektórzy producenci dodają duże ilości cukru, aby produkty miały lepszy smak.
- Orzechy są świetną przekąską na zaspokojenie głodu. Zawierają zdrowe tłuszcze, magnez, błonnik, a czasami również kwasy tłuszczowe omega-3.
Czego należy unikać? Niezwykle ważne jest, aby seniorzy z cukrzycą dokładnie kontrolowali to, co i ile jedzą. Zwłaszcza jeśli kontrolują poziom cukru bez przyjmowania leków.
Cukier wydaje się oczywistym kandydatem na tej liście. Jednak rzeczywistość jest smutna. Ograniczenie cukru jest o wiele trudniejsze, niż początkowo może się nam wydawać. Zakrada się do przetworzonej żywności. Dlatego prawie niemożliwe jest precyzyjne regulowanie ilości cukru w diecie bez eliminowania większości jak nie wszystkich przetworzonych produktów spożywczych.
Sól przenika do przetworzonej żywności w ogromnych ilościach. Dlatego możemy mieć trudności z kontrolowaniem spożycia sodu. Powinniśmy gotować jak najwięcej w domu i spożywać maksymalnie 2000 mg sodu dziennie.
Obniżenie ogólnego spożycia tłuszczu jest ważne dla osób chorych na cukrzycę. Szczególnie istotne jest zmniejszenie ilości tłuszczów trans i nasyconych.
Osoby chore na cukrzycę powinny też ograniczyć spożycie alkoholu. Należy również ograniczyć ilość cholesterolu. Cukrzycy powinni go monitorować. Dzienne spożycie nie powinno przekraczać 200 mg na dobę.
Zwracając uwagę na to, co jemy i unikając określonych produktów spożywczych, możemy poprawić znacząco swój stan zdrowia. Będziemy kontrolować cukrzycę w zdrowy i naturalny sposób.
*Artykuł został przygotowany przez firmę Prosenior oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starszych w Niemczech.
Dodaj komentarz