Coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wyglądu – kupuje kosmetyki mające sprawić, że skóra będzie wyglądać młodo i promiennie, korzysta z zabiegów w salonach kosmetycznych czy medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że oprócz działania z zewnątrz, ważne jest też dbanie o skórę od środka, czyli prawidłowa dieta, bogata w składniki odżywcze.
Już w latach 70. powstał nurt medycyny połączonej z dietetyką anti-aging. Odpowiedni sposób odżywiania może wspomóc terapię trądziku, łuszczycy oraz złagodzić zmiany alergiczne. Osobom zdrowym dobra dieta pomoże opóźnić skutki starzenia. Pewne jest, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz wygląd.
Podstawą każdej diety jest odpowiednia ilość wody, bo wciąż, mimo że mówi się o tym bardzo dużo, wielu z nas pije jej zbyt mało. Aby skóra była w dobrej kondycji, musimy wypijać minimum 1,5-2 l wody w ciągu dnia. Bez tego nawet najlepszy krem nawilżający nie zapewni odpowiedniego poziomu nawilżenia w skórze.
Należy też zadbać, aby w naszej diecie było jak najmniej składników prozapalnych, wzmagających choroby w organizmie, a jak najwięcej składników przeciwzapalnych. Nie powinniśmy jeść produktów typu fast food, żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, szczególnie tych z cukrem rafinowanym. Konieczne jest też unikanie słodkich napojów bezalkoholowych i minimalizowanie spożycia alkoholu. Trzeba również utrzymywać jak najniższy indeks glikemiczny posiłków, bo dzięki temu wyeliminujemy skoki poziomu insuliny, a tym samym zapobiegniemy związanym z tym stanom zapalnym.
Bardzo ograniczone powinno być spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, zawartych w mięsie i przetworach z niego, maśle, tłustym nabiale, a także kwasów tłuszczowych trans, które znajdują się m.in. w margarynach twardych, pieczywie cukierniczym, chipsach i wszelkiej żywności wysoko przetworzonej. Absolutnie nie oznacza to jednak, że z diety należy całkowicie wyeliminować tłuszcze! Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, działające przeciwzapalnie, powinny być dostarczane organizmowi w dużej ilości. Najwięcej tych dobrych tłuszczów zawierają ryby morskie, takie jak łosoś, dorsz, makrela, halibut, sardynki (najlepiej dziko żyjące), orzechy włoskie, siemię lniane i olej rzepakowy.
Zmiany trądzikowe dotyczą najczęściej osób młodych, ale często pojawiają się też po 40. roku życia. Duże znaczenie ma w tym przypadku gospodarka hormonalna, związana również z metabolizmem glukozy i insuliny. Istotne jest, aby jeść regularnie 3-5 posiłków dziennie i ograniczyć przekąski w ciągu dnia, co pozwoli wyeliminować skoki poziomu insuliny. Niezbędna jest dieta zawierająca produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli maksymalnie eliminująca cukry proste (wspomniane już słodycze, żywność typu fast food i wysoko przetworzona, słodkie napoje bezalkoholowe i alkoholowe), które działają silnie prozapalne. W jadłospisie musi się znaleźć odpowiednia ilość białka i zdrowych tłuszczy roślinnych. Zdaniem niektórych dietetyków spożycie mleka i nabiału ma spory wpływ na zaostrzenie zmian trądzikowych, dlatego można na kilka tygodni wyłączyć te produkty i obserwować zmiany na skórze. Jeśli nie zobaczymy różnicy, możemy śmiało wrócić do spożywania produktów na bazie mleka.
Istotnym pierwiastkiem, który można dostarczać z żywnością, ale też w formie suplementu diety, jest cynk. Ma on duży wpływ na zmniejszanie się zmian trądzikowych. Znajduje się m.in. w nasionach słonecznika, pestkach dyni, podrobach, mięsie, kakao (w proszku), produktach pełnoziarnistych (pieczywo razowe, płatki owsiane, kasze) oraz suchych nasionach roślin strączkowych.
Wszystko, co jemy, wpływa na to, jak szybko zobaczymy oznaki starzenia na naszej skórze. Podstawą tego podejścia jest wolnorodnikowa teoria starzenia się organizmu, według której za zmiany nowotworowe, starzenie się naszego mózgu czy skóry odpowiadają wnikające do naszego organizmu reaktywne wolne rodniki. Przeciwdziałają im przeciwutleniacze, czyli tak zwane antyoksydanty, które znajdziemy w wartościowej żywności. Warto unikać produktów zawierających duże ilości cukru oraz o wysokim indeksie glikemicznym, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz trans, natomiast spożywać należy dużo świeżych warzyw, olejów roślinnych, tłustych ryb morskich, produktów pełnoziarnistych oraz nasion i orzechów. Jako jedna z najzdrowszych na świecie wskazywana jest przez specjalistów od żywienia dieta śródziemnomorska, która wpisuje się w te właśnie zasady. Dodatkowo można się wspomóc suplementami diety o działaniu antyoksydacyjnym, takimi jak selen, koenzym Q10, witaminy A, C, E lub polifenole, ale kiedy przestrzegamy zasad zbilansowanej diety, nie jest to konieczne.
Podsumowując, niezależnie od tego, czy po prostu zależy nam na tym, aby skóra była piękna i zdrowa, czy mamy jakąś chorobę skóry, powinniśmy jeść jak najwięcej produktów zawierających przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne. Natomiast należy unikać przetworzonej żywności z cukrami prostymi (które zwiększają stężenie insuliny) oraz nasyconych kwasów tłuszczowych i trans. Na pewno pozwoli nam to na dłużej zachować zdrowie i młody wygląd. Nie możemy oczywiście zapominać także o pielęgnacji z zewnątrz. Warto sięgać po kosmetyki dobrej jakości, z wartościowymi składnikami aktywnymi, np. marki GraceFull Cosmetics.
Dieta i regularny ruch to najlepsze sposoby na to, by wyglądać i czuć się dobrze. Kosmetyki to jedynie dodatek 🙂