cofamy zegarki

Dziś w nocy cofamy zegarki. Ostatni raz w historii?

Opublikowano: 28 października 2017

Dziś w nocy (z soboty na niedzielę 29 października) nad ranem cofamy wskazówki zegarów z godziny trzeciej na godzinę drugą. Choć dzięki temu liczba zawałów spadnie o 10 procent, może to być już ostatnia zmiana czasu w Polsce. 

I chociaż pośpimy godzinę dłużej, niektórzy są zdania, że zmiana czasu nie jest wskazana. W raporcie z 2010 roku niemiecki biolog Till Roenneberg z Uniwersytetu Ludwiga-Maximilliana w Monachium stwierdził, że “konsekwencją takich zmian jest spadek produktywności, osłabienie i wystawienie organizmu na choroby, a także pogorszenie się jakości życia”. Ale….

Z badań amerykańskich specjalistów Uniwersytetu Alabama w Birmingham wynika, że cofnięcie wskazówek o jedną godzinę jesienią zmniejsza ryzyko zawału serca o 10 procent. Główny autor badań, kardiolog prof. Martin Young twierdzi, że odwrotne działanie wykazuje jednak przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu. Może ono zwiększać ryzyko zawału serca o 10 procent – czytamy na portalu tvn24.pl.

Okazuje się bowiem, że to nie samo majstrowanie przy czasie, a kwestia tak prozaiczna jak niewyspanie ma kluczowy wpływ na ryzyko zawału. Dzięki jesiennej zmianie czasu śpimy godzinę dłużej i ryzyko zawału wyraźnie maleje. Odwrotnie dzieje się na wiosnę. Może więc zamiast szukać spisków związanych ze zmianą czasu, powinniśmy po prostu więcej godzin poświęcać na sen?

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

Może się to jednak zmienić, bo w październiku br. sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji ludowców czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r. Dlatego, nawet gdyby projekt PSL zyskał poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta, to czas zmienialibyśmy jeszcze w marcu 2018 r.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, a obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

Więcej: www.tvn24.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kiedy zmiana czasu
Kiedy zmiana czasu? Z 30 na 31 marca 2019 r. zmienia...
zmiana czasu 2018
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowe...
zmiana czasu 2017
Od 18 lat czas zimowy...