pogorszyła się pamięć

Co zbadać, gdy pogorszyła się pamięć?

Opublikowano: 24 sierpnia 2022

Masz problem z zapamiętaniem najprostszych informacji? Być może nadszedł czas na wakacje, albo warto umówić się na wizytę u lekarza.

Poziom żelaza i hemoglobiny

Im niższy poziom hemoglobiny we krwi, tym mniej tlenu otrzymuje mózg, a więc tym trudniej mu sobie poradzić. Jeśli od dawna zdiagnozowano u ciebie anemię, upewnij się, że monitorujesz poziom hemoglobiny i podejmij działania, jeśli spadnie (a spadająca pamięć i zdolności poznawcze to dla ciebie czerwone flagi, alarmujące, że czas na kolejne badanie kontrolne). Jeśli wcześniej nie cierpiałeś na anemię, zrób sobie morfologię i sprawdź poziom hemoglobiny — jeśli spadnie poniżej 120g/l, zgłoś się do lekarza.

Liczba białych krwinek i wskaźnik sedymentacji

Wszelkie zapalenia nieuchronnie powodują odurzenie — zatrucie. Im jest silniejsze, tym większe negatywne obciążenie dla mózgu i trudniejsze radzenie sobie z zadaniami. Każdy, kto kiedykolwiek miał grypę lub ostrą infekcję układu oddechowego, pamięta to uczucie, kiedy mózg wydaje się ledwo poruszać, a wszelkie zadania, które wcześniej rozwiązywały się niemal same, teraz wymagają nadnaturalnego wysiłku. Zrób ogólne badanie krwi, sprawdź liczbę białych krwinek i wskaźnik sedymentacji — jeśli są one wysokie, prawdopodobnie jest to proces zapalny i czas udać się do lekarza.

Tarczyca

Dwie najczęstsze choroby tarczycy, niedoczynność i nadczynność, równie źle wpływają na naszą pamięć. Przy niedoczynności tarczycy, gdy produkuje ona mniej specyficznych hormonów, niż potrzebuje nasz organizm, nasz metabolizm zwalnia, a my doświadczamy stanu podobnego do depresji, której towarzyszy osłabienie pamięci. Jeśli produkujemy zbyt dużo hormonów (nadczynność tarczycy), nasz układ nerwowy jest trwale obciążony, komórki nerwowe są wyczerpane, upośledzona jest pamięć i funkcje poznawcze. Zarezerwuj wizytę u endokrynologa, zbadaj tarczycę i zrób badania na odpowiednie hormony — i tak warto to robić raz do roku, zwłaszcza w regionach, gdzie jodu i światła słonecznego jest mało.

Ciśnienie krwi

Wysokie (130/90 mmHg lub więcej), a także niskie (poniżej 110/70 mmHg) ciśnienie krwi źle wpływa na pamięć, koncentrację i przetwarzanie informacji. Wysokie ciśnienie krwi sprawia, że naczynia krwionośne są wąskie i nie mogą dostarczyć wystarczającej ilości krwi do mózgu, natomiast niskie ciśnienie krwi sprawia, że przepływ krwi w tętnicach i naczyniach jest zbyt słaby, aby dostarczyć wystarczającą ilość tlenu do mózgu. Monitoruj ciśnienie krwi, zwłaszcza jeśli jesteś po 40. roku życia — to jeden z najważniejszych wskaźników naszego zdrowia.

Poziom glukozy we krwi

Glukoza jest głównym źródłem energii dla komórek nerwowych. Przy cukrzycy jest go we krwi bardzo dużo, ale z powodu wysokiej tolerancji insuliny “paliwo” nie może dostać się do wnętrza komórek i nasz mózg musi egzystować na głodowej diecie. Jeśli czujesz się nieswojo z powodu upośledzenia pamięci, a także osłabienia, ciągłego pragnienia i niezwykle częstej potrzeby odwiedzania toalety, nie zwlekaj, sprawdź poziom glukozy we krwi. Cukrzyca to poważna sprawa (i jeden z warunków, które mogą poważnie zwiększyć ryzyko rozwoju Alzheimera).

Bilans płynów

Do 10% naszej wagi stanowi tak zwana objętość płynu metabolicznego. Jeśli nie uzupełniamy wody, którą tracimy codziennie podczas snu, aktywności fizycznej czy po prostu procesów metabolicznych, nasz organizm dosłownie dusi się z pragnienia. Czy w takim stanie nasz mózg może pracować prawidłowo? Pytanie jest retoryczne.

G.T.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...