Częste oddawanie moczu u mężczyzn to niepokojący objaw ze względu na ilość chorób występujących w obrębie układu moczowego. Na szczęście nie musi być to nic poważnego, ale warto zaczerpnąć informacji i dowiedzieć się, co to jest częstomocz i jaki jest powód jego występowania. Wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule.
Częste oddawanie moczu ma miejsce wtedy, kiedy konieczność oddawania moczu pojawia się częściej niż normalnie – np. kiedy do toalety wybieramy się więcej niż dwa razy w ciągu nocy. Częste oddawanie moczu może powodować różne problemy ze zdrowiem, dlatego warto wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Jeżeli nie mamy żadnych podejrzeń, co może być powodem częstego oddawania moczu, należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub specjalisty w tym zakresie: urologa, diabetyka lub nefrologa.
Przyczyny częstego oddawania moczu nie zawsze muszą oznaczać chorobę lub złe funkcjonowanie naszego organizmu. Często powodem jest czynnik zewnętrzny, np. nadmiar spożywanych płynów lub nieświadome stosowanie leków lub suplementów moczopędnych. Nadmiar spożywanych płynów może mieć wpływ na częste oddawanie moczu, szczególnie jeśli pijemy napoje zawierające kofeinę (kawę albo colę), napoje gazowane lub alkohol. Zazwyczaj po ograniczeniu spożywania tego typu płynów problem ustępuje. Stosowanie leków lub suplementów moczopędnych także powoduje zwiększone oddawanie moczu. Leki nazywane diuretykami, na różne schorzenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, obrzęki) są stosowane w celu leczenia chorób i nie należy ich odstawiać bez konsultacji z lekarzem.
Częste oddawanie moczu może wynikać także z innych powodów, np. może mieć podłoże psychiczne (pęcherz nadreaktywny). Częste oddawanie moczu może oznaczać także problemy z nerkami. Niezależnie od naszych przypuszczeń, zawsze należy udać się do lekarza w celu dokonania dokładnej diagnostyki. Jak leczyć częste oddawanie moczu? Szczegółowe informacje znajdują się na Wapteka.pl. Leczenie zależy w dużej mierze od zdiagnozowanej choroby lub przyczyny.
Częste oddawanie moczu może być wynikiem różnych czynników, ale w obrębie układu moczowego występuje wiele chorób. Dlatego warto przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby wkluczyć lub potwierdzić ich występowanie. W tym celu należy udać się do lekarza, który może wykonać następujące badania: ogólne badanie moczu, USG jamy brzusznej, badanie krwi, badanie USG gruczołu krokowego, ocena poziomu PSA, badanie urodynamiczne oraz wziernikowanie pęcherza moczowego (gdy lekarz podejrzewa nowotwór). U mężczyzn w wieku powyżej 50 roku życia warto wykonać badania profilaktyczne. Więcej informacji o tych badaniach znajdziesz na stronie: Wapteka.pl
Dodaj komentarz