Choroby oczu to schorzenia dotyczące zarówno powiek, spojówek, jak i gałki ocznej oraz nerwu wzrokowego. Większość z nich powoduje zaburzenia widzenia, a w konsekwencji może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Z jakimi chorobami najczęściej spotykają się okuliści u pacjentów dorosłych?
Zanikowe zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age Related Macular Degeneration) objawia się wyraźnym pogorszeniem ostrości widzenia. Plamka żółta to element siatkówki, który przez intensywność swojej pracy potrzebuje znacznej ilości tlenu, który transportowany jest przez krew. Niestety, z wiekiem poprzez pogorszenie się krążenia krwi, plamka żółta otrzymuje coraz mniej energii, a tym samym zaczyna zanikać. Pierwsze objawy AMD to znaczne pogarszanie się wzroku, które stopniowo prowadzi do ograniczonej zdolności widzenia, a w skrajnych przypadkach całkowitej utraty widzenia centralnego.
Retinopatia cukrzycowa to chorobą towarzysząca cukrzycy, która powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Przez wysoki poziom glukozy we krwi i wysokie ciśnienie tętnicze zwiększa się przepływ krwi w gałce ocznej, prowadzi to do pogrubienia jej błony, wskutek czego zablokowany zostaje przepływ płynów z i do siatkówki. Uszkodzone w ten sposób komórki siatkówki zaczynają wydzielać substancje chemiczne, które powodują tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a te z kolei mają większą tendencję do pękania i krwawienia. Retinopatia cukrzycowa zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak chorzy w polu widzenia często zauważają ciemną plamkę.
Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to wada wzroku, która pojawia się wraz z wiekiem, zwykle po 40 roku życia. Jej pierwsze objawy to postępujące pogorszenie ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w małej odległości, które utrudnia czynności, takie jak czytanie i pisanie. Charakterystyczne dla prezbiopii jest to, że w momencie odsunięcia przedmiotu, np. książki od siebie, widzenie się poprawia. Jednak postępująca wada wzroku sprawia, że po pewnym czasie i ten sposób zaczyna zawodzić.
Jedną z najczęściej występujących chorób oczu u dorosłych jest zaćma, zwana inaczej kataraktą. Choroba ta doprowadza do zmętnienia soczewki oka, a nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma najczęściej pojawia się u osób po 60 roku życia i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze jej objawy to zmiany w ostrości widzenia – przedmioty stają się niewyraźne, pojawiają się również problemy z czytaniem, obraz staje się nieostry. Istnieją dwa rodzaje zaćmy – wrodzona i nabyta. Zaćma nabyta może być następstwem urazu gałki ocznej, zapalenia rogówki lub cukrzycy.
W wielu przypadkach chorób oczu istotna jest wczesna diagnostyka i szybkie wdrożenie leczenia, dlatego tak ważne są częste kontrole u okulisty. Trzymając rękę na pulsie, można uniknąć postępów choroby, które mogą utrudniać codzienne życie.
Dodaj komentarz